Italija započela s pripremama za stvaranje treće velike bankarske grupe

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Siena%2C_Piazza_Salimbeni_%28Bank_Monte_dei_Paschi_di_Siena%29_%2838588876202%29.jpg
Banka Monte dei Paschi di Siena, Italija Foto: Wikimedia Commons/Herbert Frank

Italija poduzima korake ka spajanju banaka prodajom dijela državnog udjela u Monte dei Paschi di Siena (MPS), čime će konkurirati Banco BPM-u i partneru za upravljanje fondovima oba zajmodavca.

Vrijednost dionica MPS-a veće su za 12 posto u četvrtak prijepodne nakon što je talijanska vlada objavila da je prikupila 1,1 milijardu eura prodajom 15 posto udjela u toskanskoj banci koju je spasila prije sedam godina grupi talijanskih ulagača.

Banco BPM kupio je pet posto udjela, objavio je Reuters, i izjavio da ne planira tražiti odobrenje Europske središnje banke (ESB) za prelazak praga od 9,9 posto, ponovivši svoju strategiju ostanka kao samostalna banka.

Međutim, eventualno povezivanje s Banco BPM-om jedna je od mogućnosti za MPS, rekao je visoki vladin dužnosnik za Reuters, što je kombinacija koju Ministarstvo financija već dugo podržava.

Talijanska premijerka Giorgia Meloni i ministar gospodarstva Giancarlo Giorgetti više su puta izjavili kako reprivatizacija MPS-a treba pomoći u stvaranju trećeg velikog igrača uz vodeće industrijske lidere Intesa Sanpaolo i UniCredit.

Banco BPM dosljedno je poricao interes za spajanje te je rekao da će povećati zaradu putem dividendi MPS-a, no analitičari smatraju da bi na kraju mogao poželjeti povećati dobit kroz smanjenje troškova. Dionice Banco BPM-a porasle su za 2,3 posto.

JPMorgan je izračunao da bi spajanje moglo donijeti oko 550 milijuna eura uštede na troškovima, s povratom na ulaganje od 14 posto.

Talijansko Ministarstvo financija, koje sada posjeduje samo 11,7 posto udjela u MPS-u, više je puta iznosilo argumente za spajanje izvršnom direktoru Banco BPM-a Giuseppeu Castagni, navode izvori za Reuters. Banco BPM potječe iz Lombardije, industrijskog središta Italije i baze Lige, stranke Giancarla Giorgettija.

Potencijalno spajanje Banco BPM-a i MPS-a moglo bi smanjiti prisutnost Credit Agricolea u kapitalu BPM-a, gdje trenutačno drži 9,2 posto, što ga čini najvećim ulagačem.

Pixabay.com
Italija radi na spajanju banaka, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

“Uz niže kamatne stope ne bismo potpuno isključili preuzimanje MPS-a od strane Banco BPM-a za godinu dana,” naveli su iz JPMorgana.

Banco BPM-ov potez daje mu prednost nad BPER-om, još jednim srednje velikim talijanskim zajmodavcem koji se također smatrao potencijalnim partnerom MPS-a. Vodeći dioničar BPER-a, osiguravatelj Unipol, izjavio je da bi mogao kupiti udio u MPS-u od vlade ako bi mu bilo dopušteno partnerstvo s MPS-om u osiguravateljskom segmentu.

Banco BPM-ovo ulaganje ima i implikacije za UniCredit, koji razmatra potencijalni sporazum s Commerzbankom, ali je naišao na protivljenje u Njemačkoj. Bankari su rekli da bi Banco BPM, kojeg je UniCredit ranije pokušavao kupiti, ili čak MPS, mogli biti rezervna opcija ako njemački projekt ne uspije.

Talijansko Ministarstvo financija prodalo je dvostruko više dionica MPS-a nego što je prvotno planiralo zbog velike potražnje, po cijeni koja je bila pet posto viša od završne cijene od 5,52 eura po dionici u srijedu.

To je znatno bolje od dva eura po dionici, koliko je MPS s velikim poteškoćama prikupio u ključnom izdanju novih dionica prije dvije godine, kako bi osigurao sredstva za financiranje tisuća dobrovoljnih prijevremenih odlazaka zaposlenika.

Pod vodstvom izvršnog direktora Luigija Lovaglia, iskusnog bivšeg rukovoditelja UniCredita, MPS je od tada restrukturiran i vidio je rast profita zahvaljujući višim kamatnim stopama, slično kao i druge talijanske banke.

Kako bi kompenzirao pad prihoda od kamata višim naknadama, Banco BPM je prošlog tjedna objavio da će potrošiti 1,6 milijardi eura kako bi otkupio udjele drugih ulagača u društvu za upravljanje fondovima Anima Holding.

Anima djelomično prodaje svoje fondove putem MPS-ovih podružnica na temelju ugovora koji vrijedi do 2030. godine. U srijedu je Anima objavila da je kupila tri posto udjela u MPS-u, čime je povećala svoj ukupni udio na četiri posto.

Delfin, holding kompanija pokojnog milijardera Leonarda Del Vecchija, i Francesco Gaetano Caltagirone, koji drži udjele i u Animu i u Banco BPM-u, svaki su preuzeli udio od 3,5 posto u MPS-u.

Italija je stekla 68 posto udjela u MPS-u tijekom spašavanja 2017. godine, potrošivši 5,4 milijarde eura, podsjeća Reuters. Uključujući prikupljanje kapitala 2022., država je ukupno uložila sedam milijardi eura u MPS, ali je od studenog prošle godine zaradila 2,7 milijardi eura kroz tri prodaje udjela.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari