Islandsko gospodarstvo nadmašuje većinu europskih zemalja nakon uvođenja kraćeg radnog tjedna u cijeloj zemlji bez smanjenja plaće, pokazalo je najnovije istraživanje.
Između 2020. i 2022. godine, 51 posto tamošnjih radnika prihvatilo je ponudu kraćih radnih sati, uključujući četverodnevni radni tjedan, utvrdila su dva “think tanka”, ističući kako je vjerojatno da je taj postotak danas još i viši.
Prošle godine Island je zabilježio brži gospodarski rast od većine europskih zemalja, a stopa nezaposlenosti jedna je od najnižih u Europi, istaknuli su Autonomy Institute iz Ujedinjenog Kraljevstva i Islandska udruga za održivost i demokraciju (Alda).
“Ovo istraživanje pokazuje da je u pitanju istinski uspjeh: kraće radno vrijeme postalo je široko prihvaćeno na Islandu, a gospodarstvo je snažno prema brojnim pokazateljima”, istaknuo je Gudmundur D. Haraldsson iz Alde.
U dva velika eksperimenta provedena između 2015. i 2019. godine, zaposlenici u javnom sektoru na Islandu radili su 35-36 sati tjedno bez smanjenja plaće. Mnogi od njih prije toga su radili 40 sati tjedno.
Eksperimenti su obuhvatili 2.500 ljudi — više od jedan posto radno aktivnog stanovništva Islanda u to vrijeme — i bili su usmjereni na održavanje ili povećanje produktivnosti uz poboljšanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života.
Utvrđeno je da je produktivnost u većini radnih okruženja ostala ista ili se povećala, dok se blagostanje radnika “drastično” poboljšalo u nizu faktora, od percipiranog stresa i sagorijevanja do zdravlja i ravnoteže između posla i privatnog života.
Nakon provedenih eksperimenata, islandski sindikati su pregovorima osigurali smanjenje radnih sati desecima tisuća svojih članova diljem zemlje.
Pročitajte još:
U 2023. godini islandsko gospodarstvo poraslo je za pet posto, što je druga najviša stopa rasta među bogatim europskim gospodarstvima, odmah nakon Malte, prema najnovijem Svjetskom gospodarskom pregledu Međunarodnog monetarnog fonda. Ujedno je, navodi Reuters, znatno viša od prosječnog rasta Islanda od oko dva posto u desetljeću između 2006. i 2015. godine.
14 Odgovora
Mislim da bi to bio super i za Hrvatsku
Bilo bi, al nemamo mi potreban mentalitet za to.
Pa pametna zemlja, kod nas da mogu stavili bi i 10 sati da se radi, samo da se izrabljuje narod i iskoristi maksimalno
Nevjerojatno.. Kod nas bi takve mjere stvarno utjecale na konkurentost kompanija ako ne i cjelokupnih sektora.. Upitne su i banalne mjere kao sto je rast minimalca
A da sad idemo na Island?
Treba se preselit na Island.
Jedan islandski radni tjedasn, molitćulepo
Zdrav razum nalaže da su zaposlenici produktivniji pod takvim uvjetima, ali daleko smo mi od Islanda.
A nasu radni tjedni postaju sve dulji i dulji!
Bas lijepo.
Ako ce rezultati biti isti i ako je posao dobro odrađen, fantastično.
Jako zanimljivo
Nadam se da će se i naši ugledati na zemlje koje su skratile radni tjedan. To možemo očekivati tamo negdje 2058.
Apsolutno potpisujem ovo, gdje god su imali slične eksperimente su imali dobre rezultate