Ipak štrajk u Boeingu nakon što su radnici odbili sporazum

Upravna zgrada Boeinga, Foto: Wikimedia Commons

Radnici u Boeingovoj tvornici na zapadnoj obali SAD-a u petak su napustili svoja radna mjesta nakon što ih je 96 posto glasalo za štrajk, zaustavivši proizvodnju najprodavanijeg zrakoplova tvrtke koja se bori s kroničnim kašnjenjima u proizvodnji i sve većim dugom.

Prvi štrajk radnika od 2008. godine započeo je samo nekoliko tjedana nakon što je novi izvršni direktor Kelly Ortberg preuzeo dužnost u kolovozu, kako bi povratio povjerenje u tvrtku nakon što su vrata gotovo novog zrakoplova 737 MAX otpala u zraku u siječnju.

Otprilike 30.000 članova Međunarodnog udruženja strojara i radnika u zrakoplovstvu (IAM), koji proizvode Boeingove zrakoplove 737 MAX i druge modele u Seattleu i Portlandu, glasalo je o svom prvom punom ugovoru u 16 godina, velikom većinom odbivši prijedlog i podržavši štrajk.

“Ovdje se radi o poštovanju, o suočavanju s prošlošću i o borbi za našu budućnost”, rekao je Jon Holden koji je vodio pregovore za najveći Boeingov sindikat, prije nego što je objavio rezultate glasanja.

Iz Boeinga su istaknuli kako ovo glasovanje šalje poslalo jasnu poruku da preliminarni sporazum postignut s vodstvom IAM-a nije prihvatljiv njegovim članovima.

“Mi smo i dalje posvećeni ponovnom uspostavljanju odnosa s našim zaposlenicima i sindikatom te smo spremni vratiti se za pregovarački stol kako bismo postigli novi sporazum”, naglasili su.

Sporazum je uključivao opće povećanje plaće od 25 posto, bonus od 3.000 dolara za potpisivanje i obećanje da će Boeing svoj sljedeći komercijalni zrakoplov graditi u području Seattlea, pod uvjetom da program započne unutar četiri godine trajanja ugovora.

Iako je vodstvo IAM-a prošle nedjelje preporučilo svojim članovima da prihvate ugovor, mnogi radnici reagirali su ljutito, zalažući se za prvotno zahtijevano povećanje plaće od 40 posto i žaleći zbog gubitka godišnjeg bonusa.

“Vratit ćemo se za pregovarački stol čim prije budemo mogli,” rekao je Holden novinarima, ne precizirajući koliko dugo očekuje da će štrajk trajati ili kada će se pregovori nastaviti.

4 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari