Inflacija u SAD-u oslabila u lipnju, cijene hrane i dalje rastu

pexels.com
SAD, Foto: Pexels.com/Karolina-Grabowska

Potrošačke cijene u SAD-u smanjene su u lipnju prvi put u četiri godine u lipnju zbog jeftinijeg benzina i umjerenih stanarina, čime se dezinflacija čvrsto vratila na pravi put i privukla Federalne rezerve još jedan korak bliže smanjenju kamatnih stopa u rujnu.

Godišnja stopa inflacije iznosila je u tri posto i bila je niža za 0,3 postotna boda nego u prethodnom mjesecu, pokazali su podaci ministarstva rada SAD-a.

Kada se isključe cijene hrane i energije, temeljna inflacija iznosila je 3,3 posto i bila je neznatno niža nego u svibnju. Benzin je u lipnju bio jeftiniji za 2,5 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. U svibnju bio je poskupio za 2,2 posto.

Rabljeni automobili i kamioni ponovo su pak snažno pojeftinili, za 10,1 posto, prenosi Hina.

Hrana je u lipnju poskupjela za 1,1 posto, otprilike kao i u prethodnom mjesecu. Cijene struje porasle su za 4,4 posto, zamjetno blaže nego u svibnju. 

Stanovanje je poskupjelo za 5,2 posto u odnosu na prošlogodišnji lipanj, kao i u prethodnom mjesecu.

Mjesečna usporedba pokazuje pak da su cijene u lipnju pale prvi puta od početka pandemije u ožujku 2020. godine, i to za 0,1 posto. U svibnju bile su se zadržale na razini prethodnog mjeseca.

Kada se isključe hrana i energija, cijene su u lipnju bile više za 0,1 posto nego u svibnju kada su bile porasle za 0,2 posto. 

Općenito smanjenje inflacije, napominje Reuters, u skladu je s izvješćima trgovaca na malo o tome da se potrošači protive višim cijenama. Trgovci na malo, uključujući Target i Walmart, snizili su cijene niza roba.

Gospodarski rast također je usporen kao odgovor na velika povećanja kamatnih stopa središnje banke 2022. i 2023., s predviđanjem bruto domaćeg proizvoda za drugo tromjesečje blizu 1,8 posto godišnje stope koju kreatori politike smatraju neinflacijskim tempom rasta.

Prinosi američkih državnih obveznica su pali nakon objave podataka kao i vrijednost dolara u odnosu na košaricu valuta.

3 Odgovora

  1. Moraju rasti cijene kad se potraznja upravo za tim proizvodima povecava, s inflacijom ili bez nje

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari