Indija i Europska unija složile su se u petak da će do kraja ove godine potpisati sporazum o slobodnoj trgovini. Radi se o prvom konkretnom cilju za okončanje pregovora koji traju već godinama, i potezu kojeg obje strane žele radi ublažavanja efekta američkog trgovinskog rata i najavljenih uvoznih carina.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i indijski premijer Narendra Modi objavili su dogovor u petak na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji u New Delhiju. Indija i EU već godinama pokušavaju doći do dogovora o slobodnoj trgovini, no da bi se to ostvarilo Indija – jedno od najzaštićenijih tržišta na svijetu – bi morala učiniti niz ustupaka.
Pregovori o europsko-indijskom sporazumu su nakon 2013. stavljeni na pauzu, da bi se onda opet nastavili 2021. “Pripremili smo nacrt suradnje na područjima trgovine, tehnologije, ulaganja, inovacija, zelenog rasta, sigurnosti, profesionalne obuke i mobilnosti,” kazao je Modi.
EU je najveći trgovinski partner Indije kad se radi o izvozu indijske robe, a dvosmjerna trgovina između EU i Indije je u fiskalnoj godini 2023-24 iznosila 137,5 milijarde dolara. Radi se o rastu od 90 posto u posljednjih deset godina.
Von der Leyen je pozvala na dogovor oko “ambicioznog” sporazuma o trgovini i ulaganjima koji bi se mogao odnositi na niz industrija – od proizvodnje baterija i farmaceutskih proizvoda pa sve do poluvodiča, tzv. “čistog” vodika ili vojne industrije.
Posjet Von der Leyen Indiji, s kojom su došli i neki lideri zemalja Europske unije, stiže u trenutku sve većih geopolitičkih napetosti obilježenog prijetnjama američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je najavio uvođenje “recipročnih” carinskih nameta za sve zemlje na svijetu, uključujući i EU i Indiju, u travnju ove godine.
“Obje strane će biti na gubitku ako se zateknemo u svijetu izolacionizma podijeljenog na sfere utjecaja – i oboje možemo imati koristi od svijeta temeljenog na suradnji i zajedničkom radu… Vjerujem kako je ova suvremena verzija nadmetanja velikih sila također i prilika za Europu i Indiju da drugačije razmišljaju o svom partnerstvu,” rekla je Von der Leyen prije sastanka s Modijem.
Pročitajte još:
Sporazum je dugo vremena bio na čekanju zbog nevoljkosti New Delhija da u nekim područjima snizi uvozne carine, dok s druge strane Europska unija nije htjela popustiti u ublažavanju viznog režima za indijske kvalificirane radnike. Europska unija traži da Indija snizi carinu od više od 100 posto na uvozne automobile, viski i vino, doks druge strane Indija traži veći pristup europskom tržištu za generičke lijekove i kemikalije proizvedene u Indiji.
Indija također želi da Europa snizi carine na indijski tekstil, odjeću i kožne proizvode. Indija se također protivi “zelenom” prijedlogu Europske unije po kojem bi se u siječnju 2026. uveče carine od 20 do 35 posto na svu robu za koju se pri proizvodnji proizvode i velike količine štetnih emisija, što uključuje i sirovine poput čelika, aluminija i cementa.
11 Odgovora
Koliko vi to godina pregovararate???? Ajme 🙄
Indija i EU na putu dogovora za slobodnu trgovinu! Novi izazovi za tržišta, ali i prilike! 💼
Zašto ne odmah sad ?
Baš me zanima kaj će se uvoziti iz Indije.
Super vijesti.
Pametno i za jedne i za druge. Obostrana korist i zadovoljstvo.
Zvuči odlično na papiru, ali pitanje je tko će imati više koristi od toga.
Sporazum o slobodnoj trgovini mogao bi otvoriti nova tržišta, povećati investicije i stvoriti nove prilike za obje strane.
Ajde napokon da se dogovore i potpisu sporazum, predugo to traje
Zvuči dobro, ali ko zna kad će oni to potpisat, vrlo vjv krajem 2025 tek..
Ovaj rast može biti rezultat više čimbenika, uključujući povećanje cijena energenata, hrane i drugih osnovnih potrepština, što se odražava na životne troškove građana.Za njemačku ekonomiju, koja je ključna za europski gospodarski okvir, ovakvi inflacijski pritisci mogu imati dugoročne učinke na potrošnju i investicije. Viša inflacija može smanjiti kupovnu moć potrošača, što može dovesti do usporavanja potrošnje, dok s druge strane može biti izazov za ECB koja nastoji održati stabilnost cijena unutar eurozone.