Indeks slobodnih radnih mjesta u godinu dana porastao za 0,9 posto

freepik.com
Mađu najtraženijim zanimanjima - prodavač/ica, Foto: Freepik.com/drobotdean

Indeks slobodnih radnih mjesta OVI u studenom je na godišnjoj razini porastao za 0,9 posto, što je njegov prvi rast od srpnja, objavio je Ekonomski institut, Zagreb (EIZ), koji procjenuje da će 2024., po svemu sudeći, biti zabilježena kao godina blagog pada potražnje za radom.

“Prema desezoniranim podacima, OVI indeks je u studenom zabilježio rast od 2,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, što je najveći rast na mjesečnoj razini od veljače ove godine. Na godišnjoj razini također je zabilježen rast, i to od 0,9 posto u odnosu na studeni prošle godine, što je prva pozitivna stopa rasta od srpnja ove godine i preokret u odnosu na listopad kada je indeks pao za čak 7,2 posto”, istaknuto je u četvrtak u objavi na internetskoj stranici EIZ-a.

No, čak da se rast vrijednosti indeksa ponovi u prosincu, EIZ-ovi analitičari očekuju da će u četvrtom tromjesečju indeks svejedno zabilježiti pad godišnje vrijednosti.

“U prvih 11 mjeseci ove godine indeks je pao ukupno za 3,4 posto u odnosu na prethodno razdoblje lani. Po svemu sudeći će 2024. godina biti zabilježena kao godina blagog pada potražnje za radom, ali značajno umjerenijeg u odnosu na posljednji godišnji pad iz 2020.”, dodaju iz EIZ-a.

U odnosu na studeni prošle godine, zanimanja prodavača, skladištara i knjigovođe ostala su među najtraženijima, a vozači su konobare s četvrtog “pogurnuli” na peto mjesto. Najveći pad na rang ljestvici najtraženijih zanimanja u studenom imali su elektrotehničari, koji su sa 16. mjesta pali na 25., a najveći rast farmaceuti, uz skok s 30. mjesta godinu dana ranije na 22. najtraženije zanimanje u studenom 2024.

Najveći doprinos stopi rasta oglasa dali su oglasi za farmaceute i referente, dok su najveći negativan doprinos imali prodavači, elektrotehničari, programeri i radnici u proizvodnji, ukupno 2,3 postotna boda, navode iz EIZ-a.

U godinu dana povećao se udio oglasa u kojima se tražila visoka kvalifikacija, s 23,6 na 26,8 posto, i to ponajviše nauštrb oglasa sa srednjom kvalifikacijom, čiji se udio smanjio za 2,4 postotna boda, na 59,9 posto.

8 Odgovora

  1. Nikad veća potražnja za radnom snagom, a opet s druge strane nikad lošija ponuda kvalificirane radne snage. Treba uskladiti plaće sa tražitem rada u EU i integrirati stranu radnu snagu u drustvu, jer ce je trebati jos vise.

  2. Nadam se da na tržištu postoji adekvatna i raspoloživa radna snaga za tražene poslove, iako mislim da je indeks porastao bas zato jer je nema

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari