Članice Europske unije (EU) suspendirale su u ponedjeljak dio sankcija protiv Sirije s trenutačnim učinkom, a to se odnosi i na neke od ključnih sektora kao što su energija, bankarstvo, transport i obnova.
Europski su čelnici započeli promišljati promjenu u pristupu Siriji nakon što je u prosincu svrgnut dugogodišnji predsjednik Bašar al-Asad.
Ministri vanjskih poslova članica EU-a odlučili su sada suspendirati restrikcije koje su se odnosile na naftu, plin i električnu energiju te na sektor transporta kako bi se podržala “inkluzivna politička tranzicija u Siriji”.
Također je odmrznuta imovina pet banaka te ublažene restrikcije za sirijsku središnju banku.
Zasad ostaje niz drugih sankcija koje su bile povezane s Asadovim režimom kao što je, primjerice, trgovanje oružjem ili robom koja može imati dvostruku, vojnu i civilnu, namjenu.
Poznato je da INA u Siriji ima naftna i plinska polja koja ne može koristiti od 2012. zbog građanskog rata u toj zemlji i međunarodnih sankcija.
Iz INA-e su za Financije.hr rekli da prate razvoj događaja, no da zasad nema promjena naspram dosadašnje situacije.
“Osim informacija iz javno dostupnih izvora, INA nema saznanja u kakvom su stanju naftna i plinska polja kojima ne upravlja gotovo 13 godina”, kazali su.
Pročitajte još:
Dodaju da kontinuirano prate razvoj situacije te da će ovisno o razvoju događaja u budućnosti menadžment donijeti odluku o nastavku poslovanja u Siriji.
Eksploatacijska polja u Siriji su svojedobno spadala među najvrjedniju INA-inu imovine, a u međuvremenu je bilo medijskih izvješća koja su opisivala bezvlašće na tim prostorima, nazočnost ruskih snaga te djelovanje islamskih terorista.
12 Odgovora
Samo da završi građanski rat tamo pa da Ina opet može koristiti svoja naftna i plinska polja
zanimljivo
tuzno stvarno
Svi će odma skočiti na priliku ako se otvori
Koje je to licemjerje…..
Jedna od pametnijih investicija INE. Nadamo se da ce se zalog isplatiti, iako je INA većinski u Mađarskom vlasništvu.
Pa nemogu bit naša polja KAD SMO IH PRODALI.
Mađarska polja
Ko da su ikad i upravljali
Nije to imovina INE i u trenutku prodaje nije bila u bilanci jer nije bila pod kontrolom INE. To su polja ostala u vlasništvu tadašnjeg vlasnika INE a to je RH. Pitanje je za koliko će novaca i ko to od ovih što vladaju prepustiti nekom krupnijem igraču.
Davorin Štern
A, kada su to tocno upravljali?
Situacija u Siriji očito izaziva zabrinutost, ali dobro je znati da INA već godinama ne upravlja svojim poljima tamo. Ipak, važno je pratiti daljnji razvoj događaja i potencijalne posljedice na energetsku sigurnost.