Članice Europske unije (EU) suspendirale su u ponedjeljak dio sankcija protiv Sirije s trenutačnim učinkom, a to se odnosi i na neke od ključnih sektora kao što su energija, bankarstvo, transport i obnova.
Europski su čelnici započeli promišljati promjenu u pristupu Siriji nakon što je u prosincu svrgnut dugogodišnji predsjednik Bašar al-Asad.
Ministri vanjskih poslova članica EU-a odlučili su sada suspendirati restrikcije koje su se odnosile na naftu, plin i električnu energiju te na sektor transporta kako bi se podržala “inkluzivna politička tranzicija u Siriji”.
Također je odmrznuta imovina pet banaka te ublažene restrikcije za sirijsku središnju banku.
Zasad ostaje niz drugih sankcija koje su bile povezane s Asadovim režimom kao što je, primjerice, trgovanje oružjem ili robom koja može imati dvostruku, vojnu i civilnu, namjenu.
Poznato je da INA u Siriji ima naftna i plinska polja koja ne može koristiti od 2012. zbog građanskog rata u toj zemlji i međunarodnih sankcija.
Iz INA-e su za Financije.hr rekli da prate razvoj događaja, no da zasad nema promjena naspram dosadašnje situacije.
“Osim informacija iz javno dostupnih izvora, INA nema saznanja u kakvom su stanju naftna i plinska polja kojima ne upravlja gotovo 13 godina”, kazali su.
Pročitajte još:
Dodaju da kontinuirano prate razvoj situacije te da će ovisno o razvoju događaja u budućnosti menadžment donijeti odluku o nastavku poslovanja u Siriji.
Eksploatacijska polja u Siriji su svojedobno spadala među najvrjedniju INA-inu imovine, a u međuvremenu je bilo medijskih izvješća koja su opisivala bezvlašće na tim prostorima, nazočnost ruskih snaga te djelovanje islamskih terorista.
4 Odgovora
Samo da završi građanski rat tamo pa da Ina opet može koristiti svoja naftna i plinska polja
zanimljivo
tuzno stvarno
Svi će odma skočiti na priliku ako se otvori