Hrvatski telekom (HT) u trećem je tromjesečju ostvario dobit od 53,4 milijuna eura, što je više od 38,5 milijuna eura u istom lanjskom razdoblju, dok je na razini devet mjeseci dobit porasla na 120,4 milijuna eura, podaci su iz financijskog izvješća HT-a.
HT je i u trećem tromjesečju i u devet mjeseci ove godine ostvario veće ukupne prihode nego lani – u tromjesečju su porasli na 282,4 milijuna eura s lanjskih 279,3 milijuna, što je pratio rast ukupnih rashoda, na 228,9 milijuna eura, s lanjskih 240,8 milijuna.
Podaci iz izvješća HT-a pokazuju i da su im za devet mjeseci ukupni prihodi iznosili 779,8 milijune eura, prenosi Hina, što je za više od 29 milijuna eura porast u odnosu na iste mjesece prošle godine, dok su ukupni rashodi također porasli, za oko 800 tisuća eura, te iznose 659,3 milijuna eura. Time je i dobit za devet mjeseci od 120,4 milijuna eura veća od lanjskih 91,9 milijuna eura.
Komnetirajući financijsko izvješće, iz HT-a, naglašavaju da je rast prihoda u devet mjeseci ove godine povezan s dobrim rezultatima u segmentima privatnih i poslovnih korisnika, kao i s time, što su, unatoč inflacijskim i konkurentskim pritiscima, uspješno zadržali rast operativnih troškova na 4,4 posto u odnosu na prošlu godinu.
Predsjednik uprave HT-a Kostas Nebis ističe i da su zadržali dinamiku rasta s povećanjem prihoda, EBITDA-e nakon najmova i neto dobiti.
“Ostvareni rezultati odraz su čvrstih temelja, jasne strategije i predanosti HT-a kontinuiranom unapređenju poslovanja te osiguravanju najviše razine usluga. Zahvaljujući daleko najvećim ulaganjima na tržištu, više od 280 milijuna eura, dodatno smo učvrstili položaj vodeće mreže. Nastavili smo graditi 5G i optičke mreže te se približili našem cilju pokrivanja više od milijun kućanstava optičkom infrastrukturom” rekao je Nebis.
Ukupna ulaganja na tržištu iznosila su 281,3 milijuna eura ili 91,1 posto više nego prošle godine, u što su uključena i ulaganja u radiofrekvencijski (RF) spektar.
Ulaganjima u digitalizaciju i razvoj razvoj infrastrukture u cijeloj Hrvatskoj su, kažu u HT-u, učvrstili svoj vodeći položaj i u fiksnoj i u mobilnoj mreži, za koju su ove godine osigurali i najveći udio u pojasevima na dražbi za RF spektar, dobili petu nagradu za najbržu mobilnu mrežu.
Uz to su i dodatno povećali već najveću optičku mrežu (FTTH) u Hrvatskoj za dodatnih 20,5 posto u odnosu na prošlu godinu, čime su bliže ostvarivanu plana da više od milijun kućanstava pokriju gigabitnim optičkim brzinama.
Iskon od 2024. zaseban brend unutar HT-a
Ističu i da su dodatno poboljšali korisničko iskustvo u segmentima privatnih i poslovnih korisnika, a jednom od važnijih strateških aktivnosti HT-a u promatranom razdoblju označuju odluku o pripajanju društva Iskon Internet d.d. (koji već posluje u sastavu HT-a) Hrvatskom Telekomu d.d., kao društvu preuzimatelju.
“Predviđeno je da od siječnja 2024. Iskon nastavlja poslovati kao zaseban brend unutar HT-a, a taj strateški potez prati već najavljeno preuzimanje nazad tehnološke jedinice za izgradnju i održavanje HT mreže od društva Ericsson Nikola Tesla Servisi. Obje promjene omogućit će pružanje boljih usluga korisnicima i postizanje veće učinkovitosti”, objasnili s iz HT-a.
Pročitajte još:
Uprava očekuje minimalnu dividendu od 0,80 eura po dionici za 2023. godinu, napominjući da očekuju “srednje jednoznamenkasto povećanje prihoda i prilagođene EBITDA-e u odnosu na 2022.”, dok izgledi za kapitalna ulaganja, isključujući ovogodišnja ulaganja u spektar, i za regionalno širenje ostaju neizmijenjeni.
HT je objavio na Zagrebačkoj burzi i da je predsjednik Nadzornog odbora (NO) Jonathan Richard Talbot podnio ostavku na članstvo, te je na njegovo mjesto izabrana Elvira Gonzalez Sevilla, međunarodna stručnjakinja u području telekomunikacijskog inženjerstva i magistra poslovnog upravljanja, koja je u NO-u od svibnja ove godine.
3 Odgovora
Ne cudim se tim pozitivnim rezultatima najbolja su mreza kako ga god okrenes.
Istina.
Ma top.