Hrvatski Telekom izvijestio je putem Zagrebačke burze da je 2. siječnja 2025. godine izvršen upis pripajanja društva HT Servisa d.o.o. u sudskom registru Trgovačkog suda u Zagrebu, Hrvatskom Telekomu d.d..
Ovo pripajanje izvršeno je na temelju Ugovora o pripajanju od 5. studenog 2024. godine, kojeg su sklopili upravo Hrvatski Telekom i HT Servisi, navedeno je u službenoj objavi Zagrebačke burze.
„Upisom pripajanja u sudski registar, pripojeno društvo HT Servisi je prestalo postojati. Društvo preuzimatelj, HT d.d., postalo je sveopći pravni sljednik pripojenog društva te je time stupilo u sve pravne odnose pripojenog društva. HT Servisi su bili društvo kći Hrvatskog Telekoma osnovano u studenom 2023. godine, na koje je prenesena nekadašnja tehnološka jedinica Ericsson Nikola Tesla Servisi d.o.o. (ENTS) za izgradnju i održavanje HT mreže, a temeljem Ugovora o prijenosu dijela gospodarske djelatnosti sklopljenog s ENTS“, navedeno je u ovoj objavi.
Time je HT zapravo u svoj sastav vratio tu tehnološku jedinicu, koja je od rujna 2014. bila izdvojena u Ericsson Nikolu Teslu (ENT), koja je onda prenesena zajedno sa zaposlenicima na novooosnovano društvo-kćer HT-a – HT Servise d.o.o..
“S ciljem povećanja kvalitete infrastrukture uz istovremeno optimiziranje troškova vezanih za izgradnju i održavanje fiksne i mobilne mreže, sklopljen je ugovor s Ericssonom o izdvajanju usluga izgradnje i održavanja HT-ove infrastrukture na razdoblje od pet godina godina i 638 zaposlenika počelo je raditi u novoj kompaniji od 1. rujna 2014.”, navedeno je tada iz HT-a.
U prvih devet mjeseci te davne 2014. godine Hrvatski Telekom je priopćio i da je ostvario prihode u iznosu od 5,1 milijardi kuna (odnosno oko 676 milijuna eura), vidljivo je iz tadašnjeg izvješća za prvih devet mjeseci, a prihodi vodećeg hrvatskog telekomunikacijskog operatora tako su gotovo stabilizirani uz minimalan pad, koji u prva tri kvartala 2014. godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine iznosila 2,2 posto.
Tijekom 2023. godine, Hrvatski Telekom je u skladu s najavama, završio ugovorni odnos s Ericsson Nikolom Teslom te je Telekom preuzeo sve elemente ugovornog odnosa u svoje vlasništvo. To se odnosi i na određeni broj zaposlenih, koji su bili tehnička jedinica a koji su, s početkom 2024. godine, iz Ericsson NT-a prešli u HT, što je jasno predočeno i prilikom prezentiranja godišnjeg izvješća Ericsson Nikola Tesle grupe za 2023. godinu, u veljači 2024. godine.
Predsjednica Uprave Ericssona NT, Gordana Kovačević, za Financije.hr tada je pojasnila što za ovu tvrtku znači ovo pripajanje.
„Tvrtka ENT i dalje ima 2.900 zaposlenih od čega je oko 1.800 inženjera prema podacima za siječanj. 40 posto zaposlenih su starosti do 35 godina a više od 96 posto ih je visokoobrazovani kadar, jer smo kompanija znanja i ulažemo u ljude“, istakla je Kovačević tijekom prezentacije, rekavši i da zbog završetka ovog ugovora u području upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom, mogući su smanjeni prihodi od prodaje u operatorskom segmentu za 2024. godinu.
To smanjenje prihoda postalo je vidljivo kroz izvješća o poslovanju u prvih devet mjeseci 2024. godine, koji su iznosili 168 milijuna eura, dok je operativna dobit 18 milijuna eura.
U usporedbi s istim razdobljem prethodne godine, ukupni prihodi od prodaje su manji za 18,4 posto na što su, prema riječima predsjednice Uprave ove tvrtke, Gordane Kovačević, prvenstveno utjecali manji prihodi na domaćem tržištu u području upravljanih usluga, kao posljedica završetka ugovora s Hrvatskim Telekomom krajem prošle godine, priopćeno je iz ENT-a, potkraj listopada 2024. godine.
„Usporedbe radi, ako izuzmemo prihode od upravljanih usluga s Hrvatskim Telekomom, ukupni prihodi bilježe porast od šest posto što ukazuje na nastavak stabilnog poslovanja. Naša strategija jačanja poslovanja na izvoznim tržištima i novim poslovnim segmentima daje rezultate. Prihodi od prodaje u operatorskom segmentu na izvoznim tržištima i segmentu Digitalno društvo bilježe rast te su zajedno s kontinuirano stabilnim poslovanjem na Ericssonovom tržištu djelomično neutralizirali pad prihoda od prodaje u operatorskom segmentu na domaćem tržištu“, rekla je Kovačević.
Bruto dobit iznosi 22,3 milijuna eura, što je smanjenje od 22,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, ponajprije zbog manjih prihoda od prodaje na domaćem tržištu u operatorskom segmentu i proizvodnog miksa. Bruto marža iznosi 13,3 posto dok je u istom periodu lani iznosila 14 posto. Operativna dobit iznosi 17,9 milijuna eura, što je pad od 27,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, prije svega kao posljedica manjih prihoda od prodaje i bruto dobiti.
Pročitajte još:
„Kraj trećeg tromjesečja zaključili smo solidnom bilancom i udjelom vlastitog kapitala u ukupnoj imovini od 39,7 posto. Novac i novčani ekvivalenti, uključujući kratkotrajnu financijsku imovinu, iznose 54,8 milijuna eura, što čini 33,8 posto ukupne imovine. Sukladno očekivanjima ostvaren je pozitivan novčani tok od poslovnih aktivnosti u iznosu od 1,2 milijuna eura“, pojasnila je predsjednica Uprave Ericsson Nikola Tesla.
Ericsson Nikola Tesla, kako je tada navedeno, ostaje usmjeren na profitabilnost, troškovnu i operativnu učinkovitosti, novčani tok od poslovnih aktivnosti te odgovorno upravljanje rizicima.
Financijsko izvješće za 2024. godinu, trebalo bi biti objavljeno kroz naredna dva mjeseca.
ERICSSON NIKOLA TESLA d.d.
Krapinska ulica 45, 10000, Zagreb, Hrvatska
239.258.170,68 (2023)
2.751 (2023)
6 Odgovora
Odlicno za njih, dobro se drze godinama
Kad se nadogradi u cijeloj HR minimalna dostojna brzina možemo razgovarati o nekakvom tehnološkom napretku, za početak osnove koje mi i dalje nemamo ispunjene.
Svi operateri u Hrvatskoj samo pričaju u prazno,nigdje napretka.
Nadamo se da ce biti bolja mreza i usluga kroz nadolazeće godine.
Nadam se da će biti bolja veza za sve mreže koje koriste infrastrukturu.
Lopovi, popljačkali infrastrukturu.