Predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) zatražili su zaštitnu cijenu pšenice koja je zbog uvoza trenutačno između 100 i 130 eura po toni, dok ulazni troškovi premašuju 200 eura, rekao je Petar Pranjić, predsjednik Odbora za ratarstva, nakon skupštine europskog udruženja poljoprivrednika i zadruga Copa-Cogeca koja je održana prošlog tjedna u Bruxellesu. Dodao je da zbog uvoza iz Ukrajine pati i peradarski sektor te da su se pojavili problemi u svinjogojstvu.
Tijekom skupštine raspravljalo se o očuvanju proračuna za poljoprivredu te je naglašeno da se trebaju izbjeći bilo kakvi rezovi u nadolazećem programskom razdoblju. Iz HPK-a su priopćili da je skupština raspravljali i o dokumentu o obnovi članka 29. u okviru Sporazuma o pridruživanju između EU-a i Ukrajine.
Naime, većina država članica i dalje je suočena s pritiskom roba iz Ukrajine koje utječu na pad cijena domaćih poljoprivrednih proizvoda.
“Politička odluka je da pomognemo Ukrajincima, no trebamo koristiti podatke DG-AGRI-ja. EU je financijski u plusu zbog trgovanja, ali trebamo tražiti od DG TRADE-a postotak dobiti zbog žita za štete/gubitke koje su nastale EU poljoprivrednicima”, kazao je na skupštini predsjednik HPK-a Mladen Jakopović.
Na skupštini je radna skupina za okoliš predstavila opsežan dokument o Programu trgovanja emisijama za poljoprivredno-prehrambene proizvode (AgETS), koji uspostavlja sustav ograničenja i trgovanja za emisije iz poljoprivredno-prehrambenog sektora. Dokument je osmišljen kako bi usmjerio rasprave na nadolazećim radionicama.
“Problem je što Europska komisija želi staviti teret na poljoprivrednike tako da ih oporezuje za višak CO2 zbog čega je potrebno vršiti pritisak na EK. Poljoprivrednici i uzgajivači mogu bolje iskoristiti obnovljive izvore energije, ali moraju im se osigurati pošteni uvjeti na tržištu, odnosno potreban je ujednačeni pristup za poljoprivredu”, ističu iz HPK u priopćenju.
Članovi Copa Coga vodili su raspravu i oko međunarodne trgovine te tržišne situacije u poljoprivredi EU. Tako je istaknuto da će za sve kulture, osim za maslinovo ulje i rižu, za koje se predviđa dobar urod i pristojne cijene, ova godina bit vrlo loša.
“Proizvodnja voća i povrća pretrpjela je niz ekstremnih klimatskih događaja i općenito loših vremenskih uvjeta u kombinaciji s velikim pritiskom štetnika i bolesti što je utjecalo ne samo na prinose, već i na kvalitetu, dok je potrošnja smanjena. Sektori šećerne repe i krumpira patili su od istih problematičnih uvjeta uzgoja. Situacija je vrlo slična za uljarice i žitarice gdje se predviđa da će žetva 2024. biti niža od one u 2023. koja je bila izuzetno loša, a rezultati bi trebali biti najmanje devet posto ispod desetogodišnjeg prosjeka, dok su cijene i dalje niske, a troškovi proizvodnje visoki. Mnogi poljoprivrednici koji se bave ratarskim kulturama očekuju da će imati ogromne gubitke na ovoj proizvodnji”, navode iz HPK-a.
Pročitajte još:
Dodali su da je u stočarstvu situacija pozitivnija s relativno stabilnim i dobrim cijenama u većini sektora, ali i da su neki sektori pogođeni bolestima kao što su afrička svinjska kuga te kuga malih preživača.
Na skupštini je održan izbor predsjedništva Copa-Cogece za razdoblje 2024.-2026 jer je mandat sadašnjem predsjedništvu istekao. Izabrani su predsjednik i šest potpredsjednika. Novi predsjednik udruženja je Massimiliano Giansanti iz Italije, a potpredsjednici su Pedro Barato iz Španjolske, Nikolaus Berlakovich iz Austrije, Jan Doležal iz Češke, Francie Gorman iz Irske, Franck Sander iz Francuske i Søren Søndergard iz Danske.
Jedan odgovor
Za sve imate cijene jedino za pšenicu nije prvi put sramota