Hoće li šalica kave uskoro koštati šest eura?

Freepik.com/Valeria Aksakova
Kava, ilustracija, Foto: Freepik.com/Valeria Aksakova

Pet funti odnosno 5,9 eura za šalicu kave u Londonu ili sedam dolara odnosno 6,3 eura u New Yorku sada je možda nezamislivo, ali bi uskoro moglo postati stvarnost zbog “savršene oluje” ekonomskih i ekoloških čimbenika u regijama u koje uzgajaju najviše kave.

Globalna cijena sirove kave sada je na “najvišoj razini svih vremena”, kaže analitičarka Judy Gaines, zbog kombinacije problematičnih usjeva, tržišnih sila, osiromašenih zaliha i najsmrdljivijeg voća na svijetu.

Prije tri godine mraz je uništio usjeve kave u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču “arabice” koja se najčešće poslužuje u kafićima.

Tako su se kupci okrenuli zemljama poput Vijetnama, primarnog proizvođača sorte “robusta”, obično korištene u instant mješavinama.

Međutim, tamošnji farmeri suočili su se s najgorom sušom u gotovo 10 godina pa su se okrenuli uzgoju smrdljivog žutog voća – “duriana” – kako bi zaradili više. Zbog smrada je zabranjen u javnom prijevozu u Tajlandu, Japanu, Singapuru i Hong Kongu, ali je vrlo popularna u Kini. Tamo se udio vijetnamskog “duriana” 2023. i 2024. gotovo udvostručio, a Vijetnamcima je pet puta isplativiji od kave.

Dok su Vijetnamci preplavili Kinu durianom, izvoz kave robusta iz Vijetnama u lipnju je bio tek 50 posto od količine iz lipnju 2023., a zalihe te sorte su “gotovo potrošene”, prema Međunarodnoj organizaciji za kavu.

Izvoznici robuste u Kolumbiji, Etiopiji, Peruu i Ugandi su se povećali, ali još uvijek nema dovoljno kave da nadoknadi skučeno tržište.

Zbog toga su cijene sirove robuste i arabice danas gotovo rekordno visoke, a to utječe na cijenu svake šalice kave.

Grafikoni pokazuju da je cijena sirove kave na burzama u Londonu za robustu i u New Yorku za arabicu od siječnja 2016. do početka rujna ove godine porasla čak pet puta.

Ne samo šalica kave u kafićima, već i instant kava, kao i kava u trgovinama, nastavit će rasti posvuda, upozorava britanski veletrgovac Paul Armstrong koji vodi Carrara Coffee Roasters, uvozi kavu iz Južne Amerike i Azije, prži je i šalje u kafiće diljem Ujedinjenog Kraljevstva.

On je nedavno povisio cijene, ali i dodao da to nije kraj jer otkupne cijene i dalje rastu.

8 Odgovora

  1. “Savršena oluja ” ekonomskih i geografskih čimbenika mi ide polako na živce.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari