HGK: Veći naglasak na zaštitu na radu i zbog strane radne snage

https://www.hgk.hr/veci-naglasak-na-zastitu-na-radu-i-zbog-strane-radne-snage
Stručni skup Zajednice zaštite na radu HGK, Zagreb, Foto: HGK/PR

Prošle godine registrirano je više od 17 tisuća ozljeda na radu i više od 400 profesionalnih bolesti a aktualni nacionalni podaci pokazuju kontinuirani rast broja prijavljenih ozljeda na radu. U svjetlu pojačane gospodarske aktivnosti i povećanog broja stranih radnika, sigurnost i zaštita na radu nikada nisu bile važnije, istaknuto je na stručnom skupu Zajednice zaštite na radu Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Ova zajednica, prema riječima glavne tajnice HGK, osnovana je kako bi se omogućilo članovima HGK ali i stručnjacima u ovom području da zajednički rade na unaprjeđenju standarda zaštite na radu. U nešto više od pola godine rada Zajednica je u suradnji s tijelima odgovornima za ovo područje održala niz radionica o novim obvezama poslodavaca diljem Hrvatske.

“Ovaj stručni skup prilika je za razmjenu znanja i iskustava o zakonodavnim izazovima i praksi te o važnom pitanju integracije strane radne snage u naš sustav zaštite na radu. Cilj nam je dati doprinos unaprjeđenju sustava zaštite na radu i održavanju sigurnog radnog okruženja za sve radnike u Hrvatskoj. Stoga ćemo i u budućem razdoblju nastaviti sa svim inicijativama koje će tome pridonijeti, uz našu kontinuiranu podršku radu Zajednice”, poručila je glavna tajnica HGK, Marina Rožić.

https://www.hgk.hr/veci-naglasak-na-zastitu-na-radu-i-zbog-strane-radne-snage
Marina Rožić, glavna tajnica HGK, Foto: HGK/PR

Fabjan Ruščić, predsjednik Zajednice zaštite na radu HGK i voditelj Sektora zaštite na radu iz tvrtke Cemex Hrvatska istaknuo je da svijest o različitim aspektima zaštite na radu, razgovor o njoj i dijeljenje dobrih praksi nisu samo ključni za osiguravanje zdravlja i sigurnosti radnika, već i za održavanje produktivnosti i održivosti poslovanja.

Posebno je to značajno kad uzmemo u obzir povećan broj stranih radnika koji često ranije nisu imali priliku proći kvalitetnu obuku iz zaštite na radu, a rade mahom na poslovima u kojima je ona izuzetno važna te ih treba propisno integrirati. Osim najnovijih informacija o bitnim pitanjima i trendovima, zakonskim izmjenama i modernim praksama upravljanja pojedinim elementima sigurnosti, ovaj skup predstavlja priliku za kompanije da se dodatno educiraju i unaprijede radne uvjete u svojim organizacijama”, rekao je Ruščić.

Marina Borić, načelnica Sektora za zaštitu na radu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, predstavila je zakonodavni okvir iz zaštite na radu.

“Zaštita na radu u Republici Hrvatskoj ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja i sigurnosti radnika, a time i u stvaranju produktivnog i održivog radnog okruženja. Stoga, zaštita na radu nije opcija, već temelj svakog odgovornog poslovanja. S obzirom na to da svaka djelatnost nosi određene rizike, zakonodavstvo Republike Hrvatske propisuje mjere koje poslodavci moraju poduzeti kako bi spriječili ozljede na radu i zaštitili zdravlje svojih zaposlenika”, rekla je Borić te pojasnila da to uključuje redovitu edukaciju o sigurnosti i zaštite zdravlja, implementaciju zaštitnih mjera te osiguranje potrebnih sredstava i opreme za siguran rad.

https://www.hgk.hr/veci-naglasak-na-zastitu-na-radu-i-zbog-strane-radne-snage
Skup o zaštiti na radu, HGK, Foto: HGK/PR

“Zakon o zaštiti na radu na prvo mjesto stavlja preventivne aktivnosti te na taj način osigurava prava radnika na sigurno radno mjesto i pravo na informiranje o rizicima na radnom mjestu. Primjena tih mjera doprinosi većoj motivaciji i zadovoljstvu radnika, a poslodavcima omogućava veću efikasnost i smanjenje troškova povezanih s nesrećama na radu i bolovanjima,”, naglasila je Borić.

Na stručnom skupu, priopćeno je iz HGK, bilo je riječi i o zaštiti kod posebnih uvjeta rada, kao što su protueksplozijska zaštita, rad na visini te zaštita na radu pri proizvodnji visokonaponskih komponenti električnih vozila.

O svojim su iskustvima govorili predstavnici tvrtki Fiditas, CEMEX Hrvatska, Trgometal i Rimac Technology, kao i predstavnici Hrvatske udruge koordinatora zaštite na radu.

14 Odgovora

  1. Mislim da bi pojedinci trebali i sami poslusati jos puno puno predavanja o tome koja je zapravo svrha zaštite na radu a ne samo tek toliko uvesti to kao obavezu koja se ovlaš prođe.

  2. To su dobri prijedlozi, ali nitko to ne regulira i ne kontrolira, sve nekako stihijski funkcionira, pitanje je samo dokle

  3. Smatram da bi svi radnici, bez obzira na nacionalnost, trebali imati iste uvjete zaštite na radu. To je ključno za poštivanje ljudskih prava, te omogućuje ravnotežu na radnim mjestima.

  4. Preventivno djelovanje je kljuc. Kad se ozljeda na radu dogodi, to je vec gotovo. Educirat radnike i spriječiti ozljede

  5. Tu je najveći problem što tu nema nikakve regulacije i kontrole, tako da će većina toga opet biti na istom

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari