Gradnja novih postrojenja povećat će cijenu američkog LNG-a

Freepik.com
Plin, ilustracija, Foto: Freepik.com

Troškovi gradnje i opremanja novih postrojenja podići će cijene američkog ukapljenog prirodnog plina (LNG) i naškoditi njegovoj konkurentnosti na međunarodnim tržištima, upozorili su analitičari tvrtke Poten&Partners.

Troškovi gradnje u SAD-u rastu pa je tako pogon Venture Globala u Louisiani, koji bi trebao izvoziti ukapljeni plin, prekoračio budžet za 2,17 milijardi eura, a Exxon Mobileov i QaterEnergyjev Golden Pass za više od 1,89 milijardi eura.

Cijene plina mogle bi, zbog pojačane potražnje za izvozom LNG-a, mogućeg rasta potrošnje struje za 20 posto i nužnih značajnih ulaganja u infrastrukturu, dosegnuti i 5,68 eura za milijun standardnih kubičnih stopa (28.317 kubičnih metara), rekao je jučer na konferenciji Global LNG Outlook šef tvrtke Poten&Partners za poslovne informacije Jason Feer.

“Mi u SAD-u imamo puno plina, ali nemamo puno jeftinog plina”, kazao je Freer.

Odluka predsjednika Joea Bidena o obustavi izdavanja dozvola za nove projekte za izvoz LNG-a vjerojatno će ići na ruku aktualnim izvoznicima i moguće je da će cijene i na dulji rok biti povišene. Tvrtkama koje predlažu gradnju novih pogona za izvoz LNG-a na obali Meksičkog zaljeva veći će rizik biti potraga za novim kupcima, smatra Feer.

Među rizicima je izdvojio kinesku analizu rizika, a te rizike donosi napuštanje ugljena, prenosi Hina. Kineski prijelaz na LNG trebao je potaknuti potražnju u idućih 10 godina za pet posto, napominje.

Peking se ne želi još više oslanjati na uvoz LNG-a iz SAD-a, a strahuju i da će zatvaranje elektrana na ugljen za mnoge radnike značiti otkaze. Europa će pak vjerojatno ponovo početi kupovati plin od Rusije ako u Ukrajini zavlada mir.

Trend cijena LNG-a vezanih za naftu tipa Brent pokazuje pad na londonskom tržištu u kratkoročnoj perspektivi, a mogle bi se smanjiti još i više.

Analitičar Poten&Partnersa kaže da milijun britanskih toplinskih jedinica sada košta u prosjeku 11,37 eura i cijena bi se trebala zadržati na toj razini u idućih 10 godina.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari