Google tužio Microsoft: Zarobili su korisnike na svojoj platformi za računalstvo u oblaku

Pixabay.com
Google, Foto: Pixabay.com

Alphabetov Google je podnio je žalbu Europskoj komisiji protiv, kako je rekao, Microsoftove anti-konkurentske prakse kojom je zarobio korisnike na svojoj platformi za računalstvo u oblaku Azure.

Google, čiji su najveći konkurenti u računalstvu u oblaku Microsoft i Amazon Web Services, rekao je da Microsoft iskorištava svoj dominantni operativni sustav Windows Server kako bi spriječio konkurenciju. Potpredsjednik Google Clouda, Amit Zavery, kazao je da je Microsoft natjerao korisnike da plaćaju 400 posto marže kako bi nastavili koristiti Windows Server na konkurentskim operaterima računalstva u oblaku. Ovo pravilo nije vrijedilo ako su koristili Azure. Osim toga, sigurnosne nadogradnje bi korisnicima konkurentskih sustava u oblaku stizale kasnije i bile bi ograničenije.

Google je ukazao na istraživanje organizacije za usluge u oblaku CISPE iz 2023. koja je otkrila da europske tvrtke i tijela javnog sektora plaćaju do milijardu eura godišnje za Microsoftove kazne za licenciranje. Microsoft je u srpnju sklopio ugovor vrijedan 20 milijuna eura za rješavanje pritužbe protiv monopola u vezi s praksama licenciranja računalstva u oblaku s CISPE-om, čime je izbjegnuta istraga EU-a. Međutim, nagodba nije uključivala Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform i AliCloud, što je izazvalo kritike prve dvije tvrtke.

Microsoft je priopćio da je sporazumno riješio slične probleme koje su postavili europski pružatelji usluga u oblaku, dodajući da se Google nadao da će nastaviti s parničenjem.

“Budući da nije uspio uvjeriti europske tvrtke, očekujemo da Google neće uspjeti uvjeriti ni Europsku komisiju”, rekao je glasnogovornik Microsofta.

Google je rekao da je Microsoft prisilio korisnike da koriste Teams čak i kada su preferirali alternative te da isti pristup koristi i za Azure, prenosi Reuters.

“Sada je vrijeme za djelovanje. Tržište računalstva u oblaku postat će sve restriktivnije ako se stvari ne promijene. Tražimo od Europske komisije da djeluje i pomogne korisnicima da odluče što žele”, poručio je Zavery.

Google je rekao da bi samo regulatorna mjera okončala Microsoftovo ograničenje korisnika i izjednačila uvjete za konkurente. Dodao je da Microsoftov Windows Server i razni Microsoftovi proizvodi imaju tržišni udio od preko 70 posto u europskim tvrtkama.

Microsoft je godinama dopuštao svojim proizvodima da rade na bilo kojem hardveru, poput prijenosnih računala, ali je 2019. godine uveo ograničenja kada je ušao u poslovanje u oblaku. Poslovanje računalstva u oblaku raste za oko 20 posto godišnje u EU pa ne iznenađuje da se tvrtke bore za prvo mjesto.

7 Odgovora

  1. Treba uvesti strože regulacije tih velikih tehnoloških korporacija da ne mogu raditi šta god požele….

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari