Georgieva (MMF): Europi treba bolja konkuretnost i snažniji gospodarstveni rast

Flickr.com
Predsjednica MMF-a, Kristalina Georgieva, Foto: MMF/Flickr.com/2022

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva, preporučila je da se Europa drži zajedno, suočena s fragmentacijom unutar jedinstvenog tržišta EU, kako bi se izbjegla financijska kriza.

Dok se svijet bori s krizama koje se pojavljuju jedna za drugom, poput COVID-a i rata u Ukrajini, Georgieva u intervjuu za Euronews kaže da se Europa mora početi pripremati i za druge šokove kako ne bi zaostala u svom razvoju.

„Držite se zajedno i učinite da vaša najbolja konkurentska prednost, jedinstveno tržište, funkcionira učinkovitije. Znamo da Europa ima planove za veću konkurentnost i koncentrira se na stvari koje mi u MMF-u prepoznajemo kao vrlo važne za Europu. Uklonite birokraciju, povećajte administrativnu učinkovitost. Neka istraživanje i razvoj budu brže prevedeni u tvrtke koje se natječu ovdje i globalno“, rekla je Georgieva. 

Od globalne financijske krize, kako je navela, vidjeli smo izvanredno ulaganje u snagu bankarskog sektora. I unatoč činjenici da je svijet pogodio COVID, ruska invazija na Ukrajinu i više ratova koji okružuju Europu, bankarski sektor je jak.

Mi zapravo radimo, iz fonda, stres testove bankarskog sektora i onda se koncentriramo na nova područja rizika. Jedan su nebankarske financijske institucije. Narasli su na otprilike polovicu financijske imovine koja se kreće u svijetu, a ipak nisu regulirani na način na koji je bankarski sektor. Zato gledajte, pazite da odande ne dođe iznenađenje“, rekla je direktorica MMF-a.

Istakla je i da je tehnološka transformacija, koja podiže produktivnost, također veliki financijski rizik.

„Ako ćemo trgovati u svijetu u kojem se umjetna inteligencija kreće brže nego što se mi ikada možemo kretati, što to znači za financijsku stabilnost i kako se pobrinuti da opet ne budemo iznenađeni? Također mislim da je Europa bila jako dobra u sagledavanju rizika financijske stabilnosti povezanih s klimom i da daje vrlo dobar primjer za druge dijelove svijeta koji treba slijediti“, rekla je Georgieva u intervju za Euronews. 

Smatra i da Europa može biti na korak koji je napravljen da se oslobodi ovisnosti o ruskoj nafti i plinu, kao i na pozornost koju pridaje velikim izazovima današnjice i budućnosti: klimi, demografiji, tehnologiji i onom kritičnom, pravednosti u društvu.

„Ali isto tako, Europa treba paziti da ne bude samozadovoljna. Svijet se kreće vrlo brzo. Ako pogledate Sjedinjene Države, tamo je produktivnost veća nego u Europi. Ukupni učinak gospodarstva je bolji. Ako pogledate Aziju, ona je puno veći pokretač rasta od Europe. I zato je pozornost usmjerena na europsku konkurentnost toliko važna. Trenutno je Europa s pravom usredotočena na trenutni zadatak: smanjenje inflacije. Veliki uspjeh do sada. Ali nemojte izgubiti iz vida podatke ako trebate prikladno kalibrirati. Poduzmite korake u budućnosti. I vrlo važno za Europu, ponovno pokrenuti rast“, napominje direktorica MMF-a.

Kao najveće postignuće MMF-a u posljednjih pet godina navela je brze i opsežne akcije koje su poduzete kao odgovor na šokove.

„Ubrizgali smo trilijun dolara u likvidnost i rezerve. 650 milijardi dolara kroz alokaciju posebnih prava vučenja, što ne povećava dug, ali povećava rezerve i likvidnost u našim članicama. Postavili smo nove rekorde u broju zemalja koje pružamo usluge, više od stotinu, otkako nas je pogodio COVID“, rekla je Kristalina Georgieva za Euronews.

Glavni cilj za naredni period je, kako je rekla, pomoći našim članovima da izgrade otpornost, iskoriste prilike ove ogromne tehnološke transformacije kroz koju živimo, ali i upravljati rizicima koji dolaze s umjetnom inteligencijom koji dolaze s ovom brzom promjenom u koju živimo. 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari