Cijene hrane stabilizirale su se u ožujku, uz jeftiniji šećer i žitarice i znatno poskupljenje biljnih ulja, izvijestila je Agencija UN-a za hranu FAO. FAO indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u ožujku u prosjeku 127,1 bod i bio je gotovo nepromijenjen u odnosu na veljaču. U odnosu na prošlogodišnji ožujak njegova vrijednost pokazuje rast cijena za 6,9 posto.
U ožujku su, kako je navedeno, poskupjela biljna ulja, za 3,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, odražavajući snažnu globalnu potražnju. U odnosu na lanjski ožujak njihove su cijene u prosjeku bile više za 23,9 posto.
Meso je u ožujku poskupjelo za blagih 0,9 posto u odnosu na veljaču, izračunali su u FAO-u. Poskupljenje odražava ponajprije više cijene svinjetine, dok se meso peradi prodavalo po cijenama iz veljače, usprkos epidemiji ptičje gripe.
Cijene mlijeka i mliječnih proizvoda zadržale su se na razini iz veljače kada su zbog snažne potražnje bile poskočile za četiri posto, prenosi Hina. Žitarice su pak u ožujku pojeftinile za 2,6 posto, odražavajući pad cijena pšenice zbog stišane zabrinutosti za urod u velikim izvoznicima sjeverne polutke.
Osjetno su u trećem ovogodišnjem mjesecu pale i cijene šećera, za 1,6 posto, ponajviše zbog slabije globalne potražnje, ali i boljih vremenskih uvjeta u ključnim područjima uzgoja šećerne trske u Brazilu.
U odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištu žitarica FAO je blago podigao procjenu proizvodnje žitarica u 2024. godini, na 2,849 milijardi tona, što bi značilo da se tek neznatno smanjila u odnosu na 2023. Procjena je blago povećana zbog neočekivano dobrog uroda pšenice u Kazahstanu i Australiji.
Ove bi godine svjetska proizvodnja pšenice, izračunao je FAO, trebala iznositi 895 milijuna tona, na razini revidirane vrijednosti za 2024.
U Europskoj uniji proizvodnja bi po procjeni agencije UN-a trebala se povećati za 12 posto, odražavajući nisku poredbenu osnovicu u prošloj godini kada je bila podbacila zbog nepovoljnih vremenskih prilika. Veći urod FAO očekuje i u Argentini, Egiptu i Indiji, dok bi u Australiji, SAD-u i dijelovima Bliskog istoka rezultati trebali biti slabiji.
Pročitajte još:
Potrošnja žitarica u sezoni 2024/2025. iznosit će 2,868 milijardi tona i bit će veća za 0,9 posto nego u prethodnoj sezoni, i to zahvaljujući očekivanoj rekordnoj potrošnji riže, izračunali su u ovoj Agenciji.
Zalihe žitarica na kraju aktualne sezone u lipnju bit će manje za 1,5 posto nego na početku i kliznuti na 873,3 milijuna tona, procjenjuje FAO, ali i dalje signaliziraju solidnu opskrbu.
Svjetska trgovina žitaricama smanjit će se pak aktualnoj sezoni za čak 6,7 posto, na 478,9 milijuna tona, najnižu razinu od sezone 2019/2020., izračunala je agencija, istaknuvši u objašnjenju da Kina namjerava osjetno smanjiti uvoz pšenice, kukuruza i sirka.
12 Odgovora
Nema potrebe da ulje poskupljuje jer je on osnova u prehrani za svako jelo, to treba regulirati
Nisam primjetila da je ista jeftinije.
Biljno ulje je oduvijek bilo skupo.
Nije mi jasno da ne moze sve biti jeftinije
Ožujak donosi zanimljive promjene u cijenama hrane! Jeftiniji šećer i žitarice možda pomažu kućnom budžetu, ali skok cijena biljnih ulja baš i nije dobra vijest… 🛒🌍
Iako su žitarice pojeftinile, ulja su skuplja. Nadam se da neće previše utjecati na cijene hrane.
Bar je nešto pojeftinilo.
Ma krasno
Ah, uvijek nesto poskupljuje nikad idealno.
Pa da, pojeftinilo sve nezdravo
Zašto ne bi sve pojeftinilo…
Uglavnom sve poskupljuje