Brazil, najveća svjetska zemlja izvoznica peradi i najveći izvor uvozne peradi u Europskoj uniji, više ne smije slati perad i mesne proizvode u EU zbog izbijanja ptičje gripe na farmama u toj zemlji, priopćila je u ponedjeljak Europska komisija.
Zabrana je uvedena nakon što je Brazil u petak potvrdio pri slučaj ptičje gripe, što je automatski potaknulo protokole zbog kojih su neki trgovinski partneri uveli zabranu trgovine s cijelom zemljom, poput najvećeg kupca Kine, dok su drugi uveli restrikcije samo za brazilsku pokrajinu u kojoj je ptičja gripa otkrivena, poput Japana.
“Pravila Europske unije za uvoz zahtijevaju da zemlja izvoza (Brazil) nema nikakvu prisutnost visoko patogene ptičje gripe. Brazilske vlasti više nisu u stanju potpisivati takve certifikate za izvoz u EU kojima se jamči zdravlje životinja, i stoga oni ne mogu biti izdavani. Slijedom toga, perad i mesni proizvodi više se ne mogu izvoziti u EU, sa nijednog dijela brazilskog teritorija,” izjavio je glasnogovornik Europske komisije u priopćenju.
Brazilski ministar poljoprivrede Carlos Favaro izjavio je u petak da će prema postojećim protokolima neke države – uključujući Kinu, EU i Južnu Koreju – zabraniti sav uvoz peradi iz Brazila na 60 dana.
Međutim, Komisija nije dala nikakav vremenski okvir. Napomenula je da je zbog izbijanja zaraze, otkrivena na jednoj farmi u državi Rio Grande do Sul, cijelo područje Brazila izgubilo službeni status kao mjesta na koje nema visokopatokege ptičje gripe (HPAI). Uvjeti EU za uvoz peradi traže da u zemlji koja šalje proizvode uopće nema nijednoh slučaja HPAI.
Za Brazil, koji je velik izboznik mesa i peradi, EU je tek jedno od manjih izvoznih tržišta, dok su veći kupci Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati, Japan, Saudijska Arabija i Južna Afrika. Brazil je 2024. izvezaoviše od 5 milijuna tona mesa od peradi. Od toga je oko 4,4 posto otišlo u EU, priopćila je brazilska sektorska udruga za svinjogojstvo i perad ABPA.
Pročitajte još:
Od ukupnog uvoza peradi u EU, Brazil je najveća zemlja podrijetla, s udjelom od 32 posto uvozne peradi po podacima od prošle godine. Međutim, volumen uvoza je relativno malen s obzirom na to da se većina potrošnje u EU-u snabdijeva iz lokalnih, europskih, izvora. Ipak, unatoč malom volumenu uvoza, brazilska perad više dodane vrijednosti koja je često puta jeftinija vršio je cjenovni pritisak na cijene europske peradi.
Stoga će obustava uvoza iz Brazila, barem privremeno, poslužiti kao olakšanje za europsku peradarsku industriju.
4 Odgovora
Bolje spriječiti nego liječiti!!
Hvala Bogu pa u Hrvatskoj nema za kupiti domaćeg mesa nego iz BRAZILA moramo uvoziti.
Pticja gripa je bome opasna
Nismo normalni, pa trebali bi sami proizvoditi