Ekonomski rast eurozone mogao bi se usporiti značajno više zbog efekta carinskih nameta američkog predsjednika Donalda Trumpa nego što se prije mislilo po procjenama Europske središnje banke (ESB), a zbog kaosa u svjetskoj trgovini mogla bi se kratkoročno i spustiti stopa inflacije, izvijestio je u srijedu Reutersu, pozivajući se na izvore u ESB-u.
Zbog Trumpovih carina europsko gospodarstvo bi moglo ostati u stagnaciji, te bi se nadanja da bi uskoro moglo doći do značajnijeg oporavka mogla ugasiti. ESB je prošlog mjeseca predvidio da bi trgovinski rat s Amerikom u prvih godinu dana mogao smanjiti gospodarski rast eurozone za 0,5 postotnih bodova, te bi nakratko povisio cijene, u slučaju da Europska unija uzvrati istom mjerom.
Međutim, carinske stope koje je predstavio Trump ptošlog tjedna, i koje su danas stupile na snagu, bit će daleko štetnije nego što su upućivale ranije prognoze, a ESB-a je zatraženo da se naprave nove projekcije koje će upravitelji ESB-a koristiti na svom narednom sastanku 17. travnja. Neformalni razgovori na tu temu mogli bi početi već ovog tjedna u Varšavi, na marginama sastanka predstavnika svih 20 država eurozone.
Izvori koje navodi Reuters slažu se da je ranija procjena od 0,5 postotnih bodova preniska, a jedan od njih je rekao i da bi efekt mogao biti veći od jednog postotnog boda. To bi u biti izbrisalo sav predviđeni gospodarski rast, budući da se očekuje da bi ove godine BDP eurozone trebao porasti za samo oko 1 posto.
Takvo gospodarsko usporavanje moglo bi kratkoročno sniziti inflaciju. Međutim, neki misle da bi veća fragmentiranost globalne trgovine mogla dovesti do strukturno veće stope inflacije kako vrijeme bude odmicalo.
Pročitajte još:
Cijene energenata su relativno niske, euro trenutno jača, a prinosi na korporativne obveznice su u porastu – što sve doprinosi usporavanju inflacije. Osim toga, međunarodna tržišta, uključujući i navodno sigurna utočišta, kao što su američke državne obveznice, su u kaosu.
Svi ovi faktori mogli bi dovesti do novog smanjenja kamatnih stopa sljedećeg tjedna. Gotovo svi utjecajnih kreatori politike ESB-a već su podržali snižavanje kamatnih stopa u javnim istupima, a samo je jedan – Austrijanac Robert Holzmann – izrazio potivljenje takvoj odluci. Novo snižavanje referentne kamatne stope trebalo bi biti već sedmo u posljednjih godinu dana.
Previranja na globalnom tržištu zasad ne ometaju upravljanje monetarnom politikom, tako da nije zasad bilo nikakvih razgovora o nekim novim mjerama za poboljšanje likvidnosti ili kreditne aktivnosti.
Jedan odgovor
Preispitivanje vlastitih prognoza je odgovorno poslovanje.