Europska je komisija dodijelila ugovore kako bi pogurala usporenu provedbu planova za izgradnju 10,6 milijardi eura vrijedne europske mreže satelita koje bi trebale odgovoriti na izazov Starlinka Elona Muska i druge brzorastuće internetske mreže.
Taj sustav od više od 280 umreženih satelita, poznat pod nazivom IRIS 2, omogućio bi kriptiranu komunikaciju između vlada i javnih institucija u Europskoj uniji (EU) te razvio nove komercijalne usluge.
“U geopolitički sve složenijem svijetu ključno je osigurati otpornost, sigurnost i brzinu u komunikaciji vlada”, izjavio je glavni direktor Europske svemirske agencije Josef Aschbacher, dodajući da će projekt povećati europsku konkurentnost i stvoriti nova radna mjesta.
Ovo je treća velika inicijativa EU-a u svemiru nakon navigacijskog sustava Galileo i promatračke mreže Copernicus koja prati klimatske promjene.
IRIS 2 je bio popraćen zabrinutošću nekih zemalja oko troškova, primjerice Njemačke, te razlikama o podjeli industrijskog dijela posla. No, europski dužnosnici ističu da je Muskov Starlink ubrzao napore za ostvarivanje takozvane europske digitalne suverenosti.
Pročitajte još:
Rad na projektu vodi konzorcij tri satelitska operatera, Eutelsata, Hispasata i SES-a. Prvo lansiranje predviđeno je sredinom 2029. godine, a potpuno funkcioniranje do kraja 2030.
Europski proizvođači satelita muče se da konkuriraju Starlinku kojeg je razvio Muskov SpaceX i na kojeg otpada oko dvije trećine satelita u orbiti. Također se suočavaju s padom potražnje za velikim komercijalnim satelitima.