Ministri zdravstva država članica Europske unije preporučili su da se zabrana pušenja proširi i na neke otvorene prostore, poput igrališta, zabavnih parkova, kolodvora, prostore zdravstvenih i obrazovnih ustanova na otvorenom te javne zgrade.
Budući da je zdravstvo u nadležnosti država članica, EU ne može uvoditi zabrane, zato se odlučuje na neobvezne preporuke kako bi potaknula poželjno ponašanje.
Ministri su tako usvojili revidiranu preporuku o okolišu bez duhanskog dima i aerosola. Preporuka uključuje i elektroničke cigarete i grijane duhanske proizvode, koji su posljednjih godina sve popularniji među mladima.
Cilj nove preporuke je bolje zaštititi ljude, posebno djecu i mlade, od izloženosti pasivnom pušenju i aerosolima te obeshrabriti uporabu tradicionalnih duhanskih proizvoda i novih proizvoda kako bi se mlade odvratilo od pušenja i ovisnosti o nikotinu, navodi Hina. Cilj je također dobiti generaciju bez duhana do 2040. kao što je utvrđeno u europskom planu za borbu protiv raka.
Rizik od razvoja bolesti srca za nepušače koji su kod kuće ili na radnom mjestu izloženi pasivnom pušenju veći je za 25 do 30 posto. Isto tako, pasivno pušenje može za nepušače povećati i ukupni rizik od obolijevanja od raka za do 16 posto, navodi Komisija.
EU nastoji smanjiti zagađenje od pušenja s oko 25 posto na manje od pet posto do 2040., u okviru plana da se smanji broj oboljenja od karcinoma. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), duhan je odgovoran za smrt više od osam milijuna ljudi godišnje, uključujući oko 1,3 milijuna nepušača koji su izloženi pasivnom pušenju.
Komisija, koja je u rujnu ove godine predložila reviziju preporuke iz 2009. ističe da je izloženost pasivnom pušenju velik zdravstveni rizik, koji uključuje rak pluća te kronične respiratorne i kardiovaskularne bolesti.
Nakon inicijalnog prijedloga Europske komisije u rujnu, nacrt dokumenta poziva članice EU-a da prošire ograničenja koja su na snazi za cigarete kako bi zabrana obuhvatila “nove proizvode” poput grijanog duhana i e-cigareta koji su sve popularniji među mladima.
Pročitajte još:
No, Italija i Rumunjska su zajednički priopćile da pozivi za zabranu ‘vapinga’ na otvorenom nemaju znanstveno opravdanje te traže da se to izostavi iz preporuke.
Europski parlament odbio je rezoluciju Europske komisije koja zabranu pušenja na otvorenim prostorima želi proširiti i na bezdimne proizvode.
3 Odgovora
Zanimljivo
Neka onda zabrane prodaju cigareta i rijesen problem, i ostalih e cigareta
Činjenica je da pušenje šteti, ali netko tko ne želi pušiti neće s druge strane netko tko puši naći će način, a s ovim samo daju poticaj da se crno tržište duhana razvija.