Europska unija postigla je dogovor o 18. paketu sankcija protiv Rusije zbog njezina rata u Ukrajini, s nizom mjera usmjerenih na dodatno slabljenje ruskog naftnog i energetskog sektora.
Prema tvrdnjama diplomata za Reuters, najnoviji paket sankcija predviđa snižavanje gornje granice cijene ruske sirove nafte koju je postavila skupina G7, na 47,6 američkih dolara odnosno približno 43,90 eura po barelu.
„EU je upravo odobrila jedan od svojih najsnažnijih paketa sankcija protiv Rusije dosad“, izjavila je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas na platformi X.
„Nastavit ćemo povećavati cijenu agresije kako bi Moskvi zaustavljanje rata postalo jedina opcija“, dodala je Kallas.
Paket također uključuje zabranu transakcija povezanih s ruskim plinovodima Sjeverni tok, kao i mjere protiv ruskog financijskog sektora.
„Pozdravljam dogovor o našem 18. paketu sankcija protiv Rusije. Pogađamo srce ruske ratne mašinerije – ciljanje njezina bankarskog, energetskog i vojno-industrijskog sektora uključuje i novu, dinamičnu gornju cijenu nafte“, poručila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen na platformi X.

18. paket je do sada zaustavljala Slovačka te je 17. paket sankcija produžavan. Njime je tada obuhvaćeno 189 novih brodova kojima je zabranjen pristup europskim lukama, čime se ukupan broj sankcioniranih brodova popeo na 342.
Na crnu listu su stavljeni pojedinci koji omogućavaju rad flote, brodarske tvrtke za prijevoz sirove nafte i naftnih derivata, uključujući one iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske i Hong Konga te jedan veliki osiguravatelj tankera.
Uvele su se i dodatne restriktivne mjere Surgutneftegazu, ruskoj naftnoj kompaniji koja Moskvi osigurava značajne prihode te ruskoj tvrtki za otpremu nafte.
17. paket također sankcionira 45 ruskih tvrtki i pojedinaca koji rusku vojsku opskrbljuju dronovima, oružjem, streljivom, vojnom opremom, kritičnim komponentama i logističkom podrškom.
Pročitajte još:
Vijeće EU je uz to dodalo 31 pravni subjekt na popis onih koji podliježu strožim ograničenjima izvoza robe i tehnologije dvojne namjene, zbog njihove podrške ruskom vojnom i industrijskom kompleksu.
Neki se nalaze se u trećim zemljama (Srbija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Vijetnam i Uzbekistan) i bili su uključeni u zaobilaženje izvoznih ograničenja, uključujući bespilotne letjelice ili računalno numerički upravljane alatne strojeve.
2 Odgovora
EU samo sjedi i sastanči, a rat i dalje traje. Tako da nemam dobrih komentara na ove “sankcije”.
Ove mjere šalju jasnu poruku da Europa stoji uz Ukrajinu i nastavlja se suprotstavljati agresiji, dok istovremeno traži načine za očuvanje stabilnosti i jedinstva unutar Unije.