“Porezni sustav treba mijenjati i pojačati oporezivanje nekretnina”, najavio je ovoga tjedna ministar financija Marko Primorac.
U razgovoru s novinarima istaknuo i kako je potrebno da porezni sustav doživi transformaciju prema intenzivnijem oporezivanju nekretnina, a manjem oporezivanju rada.
U sklopu te transformacije po prvi će se puta uvesti i porez na prazne stanove, dok se nekretnine više neće oporezivati prema kvadraturi, već prema vrijednosti.
O svim tim promjenama, kao i o eventualnoj reakciji banaka na njih, za Financije.hr smo razgovarali s Petrom Vuškovićem, ekonomskim analitičarom i direktorom konzultantske tvrtke Q Norma.
“Mjera oporezivanja praznih stanova je opravdana ukoliko će dovesti do smanjenja cijena nekretnina, osobito najma. Ne bi bilo dobro da ovo bude svojevrsni eksperiment za uvođenje općeg poreza na nekretnine. Drugo pitanje je također važno, a to je alokacija poreznog prihoda. U što će se oporezovani novac usmjeriti. Tek tada kada budemo znali točne odgovore, ovakav porez će naići na društveni legitimitet”, pojasnio je Vušković.
Zanimalo nas je i na koji će se način utvrđivati da li je neki stan prazan, s obzirom da netko može biti prijavljen na jednoj, a živjeti na drugoj adresi.
“Procjene govore da postoji nekoliko stotina tisuća praznih nekretnina. Među mnogim nekretninama to su upravo kuće i vikendice za odmor te apartmani. Ne postoji službena definicija praznog stana. Kada se uvodi novi porez, temeljno pitanje je uvijek njegov razrez odnosno kako uprihoditi porez. Nekretnine koje bi se oporezivale su druga ili treća nekretnina, odnosno svaka nekretnina vlasnika na kojoj vlasnik nije prijavljen, a pritom u poreznoj upravi ta nekretnina nije dana u najam nekoj drugoj osobi. Vjerujem da bi se na ovakav način smanjio i broj iznajmljivača na crno. Oni bi svakako motivirani prijaviti porez na najam da bi izbjegli porez na praznu nekretninu. Dodatan efekt bi bio i da prazni stanovi koji nikada nisu bili u najmu budu ponuđeni na tržištu, što bi povećalo ponudu stanova za najam, a smanjilo najamnine za najmoprimce”.
Ministar Primorac u spomenutoj je prigodi upitan i vjeruje li da će se banke pobuniti protiv ovog poreza. Vuškovićevo mišljenje je da se njih u tom slučaju “neće puno pitati”.
“Banke su interesne skupine koje uz sebe uvijek imaju najbolje pravne savjetnike ali mislim da se njih ne bi mnogo pitalo. Vladi je važnije zadobiti povjerenje građana. Ovo je vrlo osjetljiva tema za mnoge građane. Po broju nekretnina po glavi stanovnika smo među prve tri države u Europi”.
Pročitajte još:
S druge strane, naš sugovornik smatra kako najavljeno oporezivanje prema vrijednosti nekretnine nije moguće. Ističe kako je nekretnine, barem u tako velikom opsegu, teško procjenjivati prema vrijednosti. To bi ujedno i kompliciralo oporezivanje te bi takvo što bilo protivno osnovnom načelu svake porezne politike, a to je jednostavnost poreza.
“Ukoliko se donese zakon o oporezivanju praznih nekretnina, više sam sklon razmišljanju da će to biti prema kvadraturi”, kazao je Petar Vušković.
23 Odgovora
Kako se u tome snaci drzavne nekretnine? 🤔🤦🏻♀️
Ma lako ce to oni
Mislim nije mi jasno, za sve nas jedna pravila,a za njih nista
Da
Da bas problem.
Bit će zeznuto
I to jako
Svasta!
Odlično.
Top top
Jedino nekretninu netreba oporezivati.
Već samo platili porez pri kupnji nekretnine zašto opet?
Može im se
Moze i porez na zrak… Na sunce vec placamo….
Slažem se
Da
Uvijek država nađe način da uzme novce
Bravo za državu našu
Točno
Ne treba oporezivati nekretnine!
Slažem se Daro1
Lišene ideoloških razlika, čak bi se Urša Raukar i Željka Markić složile da je taj porez nepotreban.
Nikad sreće