U prošloj godini zabilježen je pad izvoza i uvoza Hrvatske s inozemstvom na godišnjoj razini, ali i manji vanjskotrgovinski deficit, prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Ukupan izvoz iznosio je 23 milijarde eura, što je u odnosu na 2022. manje za oko milijardu eura ili pet posto. I kod ukupnog uvoza zabilježen je pad od pet posto ili dvije milijarde eura pa je tako iznosio 40 milijardi eura.
Deficit robne razmjene iznosio je oko 17 milijardi eura i na godišnjoj razini bio je za šest posto ili milijardu eura manji. Pokrivenost uvoza izvozom je pak bila ista kao i u 2022. te je iznosila oko 58 posto.
Prošle godine je u djelatnosti rudarstva i vađenja izvoz pao za 51 posto, u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji za oko 46 posto, a u djelatnosti poljoprivrede, šumarstva i ribarstva izvoz je pao za oko 10 posto na godišnjoj razini.
S druge strane, pad uvoza zabilježen je u djelatnosti rudarstva i vađenja, za 45 posto, u odnosu na 2022. godinu, a u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji uvoz je pao za oko 59 posto. U istom razdoblju zabilježen je rast i uvoza i izvoza u prerađivačkoj industriji i to za četiri odnosno tri posto.
Prema Standardnoj međunarodnoj trgovinskoj klasifikaciji (SMTK), kako ističe DZS, najveće vrijednosti izvoza i uvoza ostvarene su u sektoru strojevi i prijevozna sredstva. Izvoz tog sektora iznosio je lani oko šest milijardi eura i činio 25 posto ukupnoga izvoza Hrvatske, a uvoz je iznosio oko 11 milijardi eura i imao udio od 27 posto.
Statističari tvrde da je najvažnije tržište za Hrvatsku područje EU-a. Robna razmjena s državama članicama EU-a činila je oko 68 posto ukupnog izvoza u prošloj godini, koji je u odnosu na 2022. bio manji za šest posto. Zabilježen je pad izvoza u bitne vanjskotrgovinske partnere kao što su Italija, Slovenija i Mađarska. U Italiju je lani izvezeno najviše robe pa je tako imala udio u ukupnom izvozu od 12 posto, no kao što smo spomenuli, izvoz je ipak bio manji nego u godini prije i to za pet posto.
U 2023. je uvoz iz drugih država članica EU-a činio 77 posto ukupnog uvoza i bio je veći za tri posto na godišnjoj razini, a posebno je porastao u Njemačkoj, Nizozemskoj i Poljskoj. Iz Njemačke je uvezeno gotovo najviše robe, s udjelom u ukupnom uvozu od oko 14 posto, a u odnosu na 2022. zabilježen je porast za oko osam posto.
Pročitajte još:
Robna razmjena s trećim zemljama činila je oko 32 posto ukupnog izvoza i 23 posto ukupnog uvoza, koji su bili manji za dva posto odnosno za 25 posto u usporedbi s godinom prije. Hrvatska je najviše robe izvezla u BiH pa je izvoz u tu zemlju pao samo za osam posto u odnosu na 2022. Uvoz iz SAD-a pao je za oko 66 posto u prošloj godini.
Uvoz robe u EU smanjen je za 16 posto lani na godišnjoj razini, prema privremenim podacima Eurostata, statističkog ureda Europske unije. Istodobno je vrijednost uvoza energenata u EU pala za 35 posto, pa je tako vrijednost uvezenoga prirodnog plina bila manja za oko 52 posto.
7 Odgovora
Nije dobro
Ajoj baš loše, ove godine nešto raste ali sve će se to jos zbrajati tak da cemo tek vidjeti…
Čudo da uopče imamo izvoza
Hahahah slažem se cipi.
Nije dobro, ali barem ce nas turizam spasiti kao i obično
Bude sve ok!
Turizam ce nas izvuc iz svih problema!