Nogometni klub Barcelona sasvim je blizu osvajanja naslova španjolskog prvaka nakon pobjede nad Realom protekloga vikenda, već ima osvojen nacionalni kup i bio je sasvim blizu prolaza u finale Lige prvaka.
To znači da se sezona može ocijeniti uspješnom i promatrati kao uvertira u povratak na vlastiti stadion Camp Nou koji se renovira već gotovo dvije godine zbog čega Barcelona utakmice igra na olimpijskom stadionu Lluis Companys na Montjuicu.
Investicija u Camp Nou vrijedna je 1,5 milijardu eura i trebala bi znatno povećati prihode kluba, odnosno pomoći da se ublaže financijski pritisci na trenutačno najzaduženiji europski klub.
Radovi na tom velikom infrastrukturnom projektu išli su sporije no što je bila predviđena dinamika, a igranje na stadionu koji ima 40 tisuća manje mjesta no Camp Nou košta Barcelonu svake godine 100 milijuna eura u izgubljenim prihodima.
Izvršitelji radova su pod pritiskom da što prije obave posao jer kasnije ove godine već ima rezervacija za koncerte na olimpijskom stadionu, a plaćanje kamata za radove na Camp Nou kreće od idućega ljeta.
Iako je riječ o jednom od najvećih i najbogatijih klubova na svijetu, financije Barcelone su pod pritiskom otkako je katalonski klub potrošio novac od rekordne prodaje Brazilca Neymara vrijedne 222 milijuna eura na ne baš najbolje procijenjene kupnje novih igrača.
Proteklih godina Barcelona je bila sankcionirana zbog neprestanog probijanja limita potrošnje koji predviđa da proračun mora biti povezan s prihodima. Bila je prisiljena riješiti se nekolicine zvijezda, kao što je bio Lionel Messi, a ako se u idućim mjesecima ne stvore svježi prihodi moguće je da neće biti novih igračkih akvizicija ovoga ljeta.
Čelnici Barcelone se nadaju da će povećanje VIP mjesta na novom Camp Nou, sada pod imenom Spotify Camp Nou, omogućiti povećanje godišnjih prihoda za trećinu na 1,2 milijarde eura u roku od pet godina.
“Cijelo iskustvo dolaska i gledanja utakmice na stadionu Spotify Camp Nou bit će kao dan i noć u odnosu na ono što smo imali ranije. Stadion je dio našega DNA. Teško je procijeniti koliko će dodati našem brandu, no mislim da to mora biti veliki postotak”, smatra direktor financijskih i komercijalnih operacija kluba Manel Del Rio.
Prošle sezone Barcelona je smanjila izdatke za plaće igrača za 25 posto, no ipak je na kraju 2024. imala financijski gubitak od 91 milijun eura.
Trenutačni dug Barcelone iznosi 1,262 milijarde eura i ona je uvjerljivo prva na ljestvici najzaduženijih europskih klubova. U taj dug se uključuje sve ono što sa sobom nosi kamatne obveze, ali nisu uračunati eventualni dugovi prema drugim klubovima, igračima ili zaposlenicima te poreznim vlastima.
Od posudbe vezane za izgradnju stadiona 2028. godine dospijeva 583 milijuna eura i klub je od savjetnika Goldmana Sachsa zatražio da prouči mogućnosti smanjenja troškova kamata.
Kako bi smanjila kratkoročni financijski pritisak Barcelona je napravila aranžmane kojim dugoročni prihod zamjenjuje za dobivanje gotovine odmah kao što je bila prodaja televizijskih prava za idućih 25 godina američkoj investicijskoj grupaciji Sixth Street čime je uprihođeno više od 500 milijuna eura.

U međuvremenu, izbila je kontroverza oko namjere Barcelona da monetizira svoj novi stadion. U siječnju klub je objavio da je prodao tridesetogodišnja prava na nedovršene VIP prostore za 100 milijuna eura.
No, španjolska La Liga je prošlog mjeseca objavila kako se ta transakcija nije pojavila u financijskom izvješću te je odlučila smanjiti klupski proračun za nabavu i registraciju igrača. Takvo što se ne događa prvi put.
Lokalni tehnološki poduzetnik Victor Font, koji se borio za poziciju predsjednika kluba 2021. sa sadašnjim predsjednikom Joanom Laportom i planira ponovno konkurirati za to mjesto, ustvrdio je da čelnici kluba žure da prikupe novac ne mareći puno za dugoročne posljedice.
“Umjesto pokrivanja financijskih rupa sa strateškim partnerima u čemu svi dobivaju, oni se pokrivaju nepoznatim investitorima koji ne mogu čak ni ispuniti svoje obveze. To je i proizvelo sav ovaj nered koji vidimo u klubu”, izjavio je.
Obnova će kapacitet Camp Noua povećati na 105 tisuća mjesta čime će postati najveći nogometni stadion u Europi. Broj VIP sjedala će se upeterostručiti na 9.600 sjedala.
VIP sjedala će koštati 81 tisuću eura po sezoni. Dosad je na Camp Nou cijena bila 12 tisuća. Iz Barcelone navode da je 60 posto već prodano.
Katalonski klub također očekuje da prihodi na dan utakmica porastu za 60 posto na najmanje 350 milijuna eura godišnje.
“Tržište nam govori da potražnja postoji. Dok god imamo punu raspoloživost svakog dijela imovine, mislim da klub može sasvim dobro funkcionirati”, smatra Del Rio.
Kašnjenje u obnovi znači da će se Barcelona vratiti na Camp Nou najranije potkraj ljeta. A i to bi značilo da se utakmice igraju dok su još uvijek neki dijelovi stadiona praktično gradilište.
Font upozorava da troškovi servisiranja duga povezanog s izgradnjom mogu pojesti većinu rasta prihoda, barem u kratkom roku.
“Nekad će vam iz kluba reći kako je novi stadion sveti gral za financijski oporavak. No, to je samo polovična istina”, zaključio je.
Inače, Barcelonin neto dug je u sezoni 2017/18 iznosio tek 25 milijuna eura. U idućoj sezoni je narastao na 112 milijuna, a na kraju sezone 2020/21 već je bio na 472 milijuna eura.
Na ljestvici najzaduženijih europskih klubova, prvih šest mjesta zauzimaju tri španjolska i tri engleska kluba. Iza Barcelone nalazi se Real Madrid čija je neto zaduženost 1,05 milijardi eura.
Treći je londonski Tottenham s 937 milijuna eura, četvrti Everton iz Liverpoola sa 670 milijuna eura, a peti Manchester United s 569 milijuna eura.
Iza toga ponovno dolazi jedan španjolski klub, i to Atletico Madrid sa 486 milijuna eura.
Sedmi je francuski Lyon s 376 milijuna eura, osmi finalist Lige prvaka milanski Inter s 311 milijuna eura, deveti Porto s 252 milijuna eura i onda slijedi torinski Juventus s 243 milijuna eura.
U usporedbi s ovim europskim brojkama hrvatske su brojke, naravno, sitne, no zanimljivo je pogledati kako stoje dva najpopularnija hrvatska kluba, Dinamo i Hajduk, koja su nedavno objavila financijska izvješća za 2024. godinu.

Treba napomenuti da Dinamo i Hajduk nisu vlasnici stadiona na kojima igraju, već je riječ o gradskoj infrastrukturi.
Dinamo je u 2024. godini imao prihode od 57,6 milijuna eura naspram 20,1 milijun eura godinu ranije. Dobit je prošle godine bila 7,4 milijuna eura u usporedbi sa 4,4 milijuna eura u 2023.
Klub je naveo da je na kraju 2024. raspolagao imovinom vrijednom 55,4 milijuna eura, a da su ukupne obveze iznosile 32,1 milijun eura.
Hajduk je u prošloj godini imao prihode od 25,4 milijuna eura, a u 2023. to je bilo 19,3 milijuna. Godinu je završio s neto gubitkom od 10,7 milijuna eura naspram gubitka od 11,8 milijuna eura godinu ranije.
Vrijednost imovine na kraju 2024. je procijenjena na 29 milijuna eura što je manje od 33,6 milijuna eura na kraju 2023., a ukupne obveze su iznosile 33,7 milijuna eura.
Potpuno je razvidno da niti Dinamo, a kamoli Hajduk, ne bi mogli sami financirati izgradnju novoga stadiona ili obnovu onoga na kojemu igraju iako je isto tako očito da su i Poljud, a pogotovo Maksimir, poprilično ocvali kao infrastrukturni objekti na kojima bi se gledatelji trebali osjećati dobro i ugodno.
Pročitajte još:
Hrvatska vlada i grad Zagreb su se u veljači ove godine dogovorili da bi po 50 posto financirali obnovu, odnosno izgradnju novog nogometnog objekta u Maksimiru za vrijednost od oko 175 milijuna eura, a ideja je da stadion profunkcionira krajem 2028. ili početkom 2029. godine.
U slučaju Hajduka grad Split u suradnji s Vladom kani obnoviti Poljud, no tako da ga pretvori u multifunkcionalan objekt za koncerte i druge sportove, a projekt je, prema riječima gradonačelnika Ivice Puljka već 90 posto gotov. Hajduk bi dobio novi moderniji stadion na Brodarici. Koliko će za sve to trebati vremena zasad nije poznato.