Drugi dan trgovinskih pregovora između Kine i SAD u Londonu

Pixabay.com
Odnosi Kine i SAD-a, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Visoki američki i kineski dužnosnici danas nastavljaju trgovinske pregovore u Londonu, s nadom da će postići napredak oko kontrole izvoza robe poput rijetkih zemnih elemenata, čiji bi nedostatak mogao izazvati šok u globalnim opskrbnim lancima i usporiti gospodarski rast.

Ulagači se nadaju da bi dvije supersile mogle poboljšati međusobne odnose nakon što je početno olakšanje zbog preliminarnog trgovinskog sporazuma postignutog prošlog mjeseca u Ženevi splasnulo uslijed novih napetosti, nakon što je Washington optužio Peking da blokira izvoz ključnih sirovina za sektore poput automobilske industrije, zrakoplovstva, poluvodiča i obrane.

Pregovori dolaze u odlučujućem trenutku za oba gospodarstva, dok carinski podaci pokazuju da je kineski izvoz u SAD u svibnju pao za 34,5 %, što je najstrmiji pad od veljače 2020., kada je pandemija COVID-19 preokrenula globalnu trgovinu.

Iako je utjecaj na inflaciju i tržište rada u SAD-u za sada blag, američki dolar i dalje je pod pritiskom zbog domaće ekonomske politike.

Dvije strane sastale su se u ponedjeljak u raskošnoj londonskoj rezidenciji Lancaster House kako bi raspravile nesuglasice oko ženevskog sporazuma, a pregovori se nastavljaju danas, nakon čega se očekuju izjave obje delegacije.

Lutnick nije sudjelovao u ženevskim pregovorima na kojima su dvije zemlje postigle 90-dnevni dogovor o ukidanju dijela carina od više stotina posto koje su međusobno uvele.

Trumpova često nepredvidiva carinska politika izazvala je potrese na svjetskim tržištima, zagušenja i zbrku u velikim lukama, te tvrtkama nanijela desetke milijardi dolara gubitaka kroz izgubljenu prodaju i povećane troškove.

Drugi krug sastanaka dolazi četiri dana nakon telefonskog razgovora između Trumpa i Xija, njihova prvog izravnog kontakta od Trumpove inauguracije 20. siječnja.

Nakon razgovora, Trump je izjavio da se Xi složio s nastavkom isporuka rijetkih zemnih elemenata i magneta u SAD, a Reuters je izvijestio da je Kina privremeno odobrila izvozne dozvole dobavljačima rijetkih zemnih sirovina za tri najveća američka proizvođača automobila.

Ipak, napetosti oko kontrole izvoza i dalje su visoke, nakon što su se tvornice diljem svijeta počele brinuti da neće imati dovoljno potrebnih materijala za nastavak proizvodnje.

6 Odgovora

  1. Nadam se da će obje strane pokazati dovoljno odgovornosti kako bi pronašle održivo rješenje

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari