Visoki američki i kineski dužnosnici danas nastavljaju trgovinske pregovore u Londonu, s nadom da će postići napredak oko kontrole izvoza robe poput rijetkih zemnih elemenata, čiji bi nedostatak mogao izazvati šok u globalnim opskrbnim lancima i usporiti gospodarski rast.
Ulagači se nadaju da bi dvije supersile mogle poboljšati međusobne odnose nakon što je početno olakšanje zbog preliminarnog trgovinskog sporazuma postignutog prošlog mjeseca u Ženevi splasnulo uslijed novih napetosti, nakon što je Washington optužio Peking da blokira izvoz ključnih sirovina za sektore poput automobilske industrije, zrakoplovstva, poluvodiča i obrane.
Pregovori dolaze u odlučujućem trenutku za oba gospodarstva, dok carinski podaci pokazuju da je kineski izvoz u SAD u svibnju pao za 34,5 %, što je najstrmiji pad od veljače 2020., kada je pandemija COVID-19 preokrenula globalnu trgovinu.
Iako je utjecaj na inflaciju i tržište rada u SAD-u za sada blag, američki dolar i dalje je pod pritiskom zbog domaće ekonomske politike.
Dvije strane sastale su se u ponedjeljak u raskošnoj londonskoj rezidenciji Lancaster House kako bi raspravile nesuglasice oko ženevskog sporazuma, a pregovori se nastavljaju danas, nakon čega se očekuju izjave obje delegacije.
Lutnick nije sudjelovao u ženevskim pregovorima na kojima su dvije zemlje postigle 90-dnevni dogovor o ukidanju dijela carina od više stotina posto koje su međusobno uvele.
Trumpova često nepredvidiva carinska politika izazvala je potrese na svjetskim tržištima, zagušenja i zbrku u velikim lukama, te tvrtkama nanijela desetke milijardi dolara gubitaka kroz izgubljenu prodaju i povećane troškove.
Pročitajte još:
- Kina obećava brži izvoz rijetkih minerala u EU, i odluku o carinama na europski konjak u srpnju
- Proizvođači automobila upozoravaju da će obustaviti proizvodnju ako Kina nastavi s restrikcijama izvoza ključnih metala
- Trumpove nove carine na čelik i aluminij stupile na snagu, dok ističe njegov rok za ‘najbolje ponude’ trgovinskih partnera
Drugi krug sastanaka dolazi četiri dana nakon telefonskog razgovora između Trumpa i Xija, njihova prvog izravnog kontakta od Trumpove inauguracije 20. siječnja.
Nakon razgovora, Trump je izjavio da se Xi složio s nastavkom isporuka rijetkih zemnih elemenata i magneta u SAD, a Reuters je izvijestio da je Kina privremeno odobrila izvozne dozvole dobavljačima rijetkih zemnih sirovina za tri najveća američka proizvođača automobila.
Ipak, napetosti oko kontrole izvoza i dalje su visoke, nakon što su se tvornice diljem svijeta počele brinuti da neće imati dovoljno potrebnih materijala za nastavak proizvodnje.
6 Odgovora
Treba sa tu zabrinuti
Nadam se da će obje strane pokazati dovoljno odgovornosti kako bi pronašle održivo rješenje
Jao što će se ovdje dogoditi
Super.
Neće biti dobro…
Sto ce tu biti to nitko ne zna…