Drastično oslabila potražnja za njemačkim proizvodima i uslugama

Pixabay.com
Proizvodnja, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Njemačko gospodarstvo trpi posljedice najslabije potražnje za proizvodima i uslugama od financijske krize u 2009. godini, objavio je ekonomski institut Ifo.

Na manjak narudžbi požalilo se, u istraživanju provedenom u listopadu, 41,5 posto anketiranih njemačkih tvrtki, najviše od 2009. godine i financijske krize, objavio je institut za ekonomska istraživanja sa sjedištem u Münchenu.

Tako velika kvartalna brojka nije zabilježena ni u jednom trenutku pandemije koronavirusa, primjećuje agencija dpa. U srpnju je manjak narudžbi prijavilo 39,4 posto anketiranih tvrtki.

“Nedostatak narudžbi i dalje koči gospodarski razvoj u Njemačkoj. Rijetko koja industrija je pošteđena pada potražnje”, rekao je ekonomist instituta Ifo Klaus Wohlrabe.

Gotovo svakoj drugoj tvrtki u sektoru industrije nedostaje narudžbi, čak 47,7 posto, a situacija je posebno teška u ključnim sektorima, poput strojarske, metalske i elektroindustrije. Daleko najveći udio tvrtki s manjkom narudžbi je u sektoru proizvodnje osnovnih metala, njih 68,3 posto, a slijede proizvođači metalnih proizvoda, s udjelom od gotovo 60 posto.

U ključnim sektorima, poput automobilske i kemijske industrije, slaba potražnja pogađa oko 44 posto tvrtki. U sektoru trgovine slabiju potražnju bilježi najveći udio tvrtki unatrag najmanje 18 godina, njih čak 65,5 posto. Među maloprodajnim tvrtkama njihov udio iznosi 56,4 posto.

Situacija je nešto bolja u uslužnom sektoru, gdje se na manjak narudžbi požalilo 32,1 posto anketiranih tvrtki, u usporedbi s 31,2 posto u srpanjskom istraživanju, prenosi Hina.

U posebno teškoj situaciji su prijevozničke tvrtke, zbog slabe industrijske aktivnosti. Narudžbe muče i agencije za posredovanje pri zapošljavanju, zbog slabe potražnje za radnom snagom. Pravni i porezni savjetnici te revizori povoljnije su ocijenili potražnju zbog viših troškova birokracije i propisa.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari