Glavni izazov pred ribarstvom bit će zelena tranzicija, jer do 2030. godine treba zaštititi 30 posto hrvatskoga mora, od toga 10 posto strogo, istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Mladen Pavić, na 27. Susretu ribara u Petrčanima pokraj Zadra.
“Slično iskustvo već smo imali 2017. godine s Jabučkom kotlinom. To se pokazalo kao itekako učinkovito, jer je ograničenjem lova ribe brzo obnovljen riblji fond”, podsjetio je Pavić na dvodnevnom Susretu ribara u organizaciji Hrvatske obrtničke komore (HOK).
Na susretu se raspravlja o aktualnom stanju u ribarstvu, inspekcijskom nadzoru, kao i potencijalima europskih fondova za unapređenje hrvatskoga ribarstva.
Predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu Hrvatske obrtničke komore Stjepan Nedoklan istaknuo je da je zajednički problem svih koji se bave ribarstvom globalno zatopljenje.
“Na to baš ne možemo previše utjecati, a pojedinačni problemi su i nedostatak radne snage te nemogućnost popravaka brodova. Ne znamo što nas sutra čeka. Sada su plivarice u problemu jer nema srdela, a sljedećih godina bit će netko drugi u problemu”, dodao je i kazao da u Cehu za ribarstvo i akvakulturu ozbiljno shvaćaju svoju obavezu i odgovornost.
“Zastupat ćemo interese svih naših ribara i na ovome skupu te ćemo, kao i svake godine, formulirati i uputiti zahtjeve za unaprjeđenje struke nadležnim tijelima i intenzivno raditi na njihovom provođenju”, poručio je Nedoklan.
Ribari i ostali koji se bave ribarstvom imat će priliku sudjelovati u nizu stručnih predavanja koja će obrađivati utjecaj klimatskih promjena na biologiju mora, dekarbonizaciju i zelenu tranziciju malog priobalnog ribarstva.
Pročitajte još:
Bit će riječi o aktualnom stanju hrvatskoga ribarstva, invazivnim vrstama riba, energetskoj tranziciji plovila, školjkarstvu u Hrvatskoj, oceanografiji sjevernog Jadrana i novim tehnologijama, prenosi Hina a domaćin ovogodišnjeg Susreta ribara je Obrtnička komora Zadarske županije.
16 Odgovora
Bez naseg mora nemamo nista, moramo ga ocuvati
Definitivno i treba konstanto raditi na tome da bude što manje onečišćenja
Trebalo je i puno prije.. imamo najljepše more
Treba sačuvati i više od toga.
Tako je. Ostalih 70% možemo baciti.
Bilo bi pozeljno da ga zastitimo
Tako je Sara!
Trebamo ga očuvati maksimalno
Zasto samo 30
Treba čuvati more
Ovo ljeto nisam bacio ni jednu veš mašinu oko Pašmana. Osjećao sam se super. Btw, treba nekom Obodinov frižider iz 1987?
Eh da je samo more u pitanju bilo bi dobro,treba u lijepoj našoj sačuvati puno toga…dalo bi se o tome….
Ribari, ovo je sada vaša prilika za budućnost. Treba maximalno iskoristiti tranziciju na zelene energije…
a zašto ne sve?
Puno više se treba zaštiti, pogotovo tu gdje je turizam jer od toga većina Hrvata i živi, prema tome zna se šta bi se trebalo napraviti.
Nase more je procjenjivo