Žena zaposlena u malom ili srednjem poduzeću u Europskoj uniji (EU) mogla bi dodatno dobiti između 465 i 700 eura godišnje zahvaljujući europskoj direktivi o transparentnosti plaća premda su neke poslovne udruge iskazale zabrinutost oko obveza izvješćivanja u tom kontekstu.
U 2023. žene su u prosjeku u EU zarađivale 12 posto manje no muškarci. Spomenuta europska direktiva, koju zemlje članice moraju uključiti u svoje zakonodavstvo do kraja prve polovice iduće godine, ima za cilj poraditi na problemu te nejednakosti.
Neka od poslovnih udruženja, što se obveze izvješćivanja tiče, traže da se od toga izuzmu i tvrtke od 100 do 250 zaposlenih, a ne samo one u kojima radi manje od 50 ljudi.
Konfederacija europskih sindikata ETUC je izračunala da bi zaustavljanje transparentnosti koštalo žene u EU godišnjih prihoda od 4,8 milijardi eura, a potencijalno do čak 7,2 milijarde. To je u prosjeku brojka između 465 i 700 eura po ženi godišnje.
Transparentnost plaća u oglašavanju poslova je vrlo niska u nekim od najvećih europskih gospodarstava, uključujući Njemačku, sa stopama ispod 20 posto, podaci su platforme Indeed.
“Europska komisija mora uključiti snažne mjere koje bi poduprle jednakost u plaćama u skorašnjim smjernicama za ženska prava. Jednakost se širi transparentnošću. Što više bacamo svjetlo na diskriminaciju, više možemo postići da se djeluje na ispravljanju nepravdi”, rekla je zamjenica glavnog tajnika ETUC-a Isabelle Schömann.
Po procjeni ETUC-a, europske tvrtke sa 100 do 250 radnika zapošljavaju ukupno oko 10,4 milijuna žena u EU.
“Tvrtke igraju na kartu preopterećenosti regulativom, no žene su već predugo preopterećene slabijim prihodima”, dodaje Schömann.
ETUC navodi da, kada bi zahtjevi za transparentnošću smanjili jaz u plaćama za 15 posto, ta bi razlika imala za posljedicu prosječni pad godišnje razlike u prihodima u odnosu na muškarce sa 4.640 eura na 3.944 eura, odnosno otprilike 700 eura po zaposlenoj ženi.
Lobistička udruga BusinessEurope kaže da podupire razumne mjere za smanjenje jaza u plaćama između spolova, no da direktiva nameće vrlo nerazumljive zahtjeve.
“Oni neće pridonijeti poboljšanju jednakosti. Ovo je vrlo jasan primjer potrebe za pojednostavljivanjem regulative”, kazali su iz te udruge za Euronews.
Prema platformi za oglašavanje poslova Indeed, Ujedinjeno Kraljevstvo je na kraju 2024. imalo najveću transparentnost među šest promatranih europskih zemalja jer je čak 70 posto oglasa uključivalo informaciju o plaći.
U Francuskoj je ta stopa 51 posto, u Nizozemskoj i Irskoj između 40 i 45 posto, u Italiji 19 posto te Njemačkoj tek 16 posto.
“Ankete pokazuju da su razine lagodnosti u razgovoru o plaćama različite u različitim dijelovima Europe što znači da unošenje direktive u nacionalna zakonodavstva predstavlja značajnu promjenu za puno tržišnih sudionika”, ocijenila je ekonomistica na platformi Indeed Lisa Feist.
Ona podsjeća da žene i druge marginalizirane skupine obično imaju slabiji pristup neformalnom umrežavanju i mogu zapravo biti kažnjene ako u pregovorima o poslu iskažu samosvijest i prodornost.
“Izravno pružanje informacije o plaći jača njihov položaj u pregovorima i potiče pravedniji ishod”, smatra Feist.
Podaci Indeeda pokazuju da je transparentnost plaća najniža u visokoplaćenim zanimanjima. U analiziranih šest zemalja poslovi čišćenja su imali najveću transparentnost u iznosima plaća, a slijede usluge vožnje, obrazovanje i davanje instrukcija te priprema hrane i usluge vezane za hranu.
Kao suprotnost stoje zanimanja poput inženjera u industriji te područja kao što su razvoj softvera, oblikovanje sadržaja, vođenje projekata i pravo gdje je transparentnost najmanja.
U pet zemalja, uz izuzetak jedino Nizozemske, tvrtke koje nude visoka primanja manje su sklone otkrivati visinu plaća.
Pročitajte još:
Primjerice, u Francuskoj transparentnost plaća kod slabije plaćenih poslova je 68 posto, a kod visoko plaćenih 39 posto. U Irskoj je to još izraženije stopama od 57 i 18 posto.
Inače, istraživanje portala MojPosao temeljeno na podacima servisa MojaPlaća, objavljeno ovaj mjesec, pokazuje da žene u Hrvatskoj imaju u 14 posto nižu plaću od muškaraca.
Prosječna plaća muškaraca u proteklih godinu dana tako je iznosila 1.498 eura, dok je kod žena bila 1.289 eura.
Jedan odgovor
Zalosno je da se uopce i razlikuju place zena i muskaraca, to bi pod normalno trebalo biti isto ovisno naravno o poziciji na poslu