Dioničari Mete tuže Zuckerberga za naknadu štete od 8 milijardi dolara zbog zloupotrebe korisničkih podataka

Ilustracija: Solen Feyissa / Unsplash

Milijarder Mark Zuckerberg trebao bi se pojaviti kao glavni svjedok u neobičnom suđenju teškom 8 milijardi dolara koje počinje ovog tjedna, a u kojem se predsjednika uprave Mete optužuje da je upravljao Facebookom kao ilegalnom kompanijom koja je dopustila prikupljanje podataka njenih korisnika bez njihovog pristanka.

Dioničari holding tvrtke Meta Platforms, koja u vlasništvu ima Facebook, Instagram i WhatsApp, tužili su Zuckerberga i druge sadašnje i bivše čelnike kompanije, tvrdeći da su konstantno kršili sporazum iz 2012. godine između Facebooka i američkog regulatora FTC-a o zaštiti korisničkih podataka.

Radi se o repovima slučaja iz 2018. godine, kad se pokazalo da je podatke milijuna korisnika Facebooka koristila kompanija Cambridge Analytica, danas ugašena konzultantska tvrtka koja je radila na kampanji Donalda Trumpa u izborima za američkog predsjednika 2016. godine.

Dioničari traže da Zuckerberg i ostali optuženici kompaniji nadoknade više od 8 milijardi dolara u novčanim kaznama i drugim troškovima koje je Meta morala platiti nakon skandala sa Cambridge Analyticom, uključujući i rekordnu visoku novčanu globu od 5 milijardi dolara koju je FTC izrekao Facebooku 2019. godine zbog kršenja dogovora iz 2012. godine.

Među optuženima u ovom slučaju je i bivša glavna operativna šefica Facebooka Sheryl Sandberg, investitor i član upravnog odbora Marc Andreessen, kao i bivši članovi upravnog odbora Peter Thiel, suosnivač tvrtke Palantir Technologies, te Reed Hastings, suosnivač Netflixa.

Zuckerberg i drugi optuženici odbacuju optužbe i opisuju ih kao “ekstremne tvrdnje.”  Suđenje u Wilmingtonu, državi Delaware, neće imati porotu, a započinje u srijedu. Očekuje se da će trajati osam dana, a uglavnom će se fokusirati na desetak godina stare događaje i sastanke upravnog odbora, kako bi se utvrdilo na koji način su čelnici Facebooka proveli sporazum iz 2012. godine.

Iako se suđenje bavi starim slučajem, ono stiže u trenutku kad su kritike oko privatnosti korisnika još uvijek opterećenje za Metu, koji se nalazi pod povećalom i zbog sumnjivih metoda treniranja njenog modela umjetne inteligencije. S druge strane, iz tvrtke kažu da su od 2019. nadalje uložili milijarde dolara u svoj program zaštite privatnosti korisnika.

Jason Kint iz Digital Content Next, udruge pružatelja medijskog sadržaja, izjavio je da će se u predmetu istražiti pojedinosti o tome što je uprava točno znala, i kada, glede zaštite i korištenja podataka o korisnicima, kojih danas na Metinim platformama ima ukupno više od 3 milijarde dnevno. 

Prije dvije godine optuženici su tražili od suda da se predmet odbaci, no sudac je to odbio. “Ovo je slučaj koji uključuje navodne zloupotrebe doista kolosalnih razmjera,” kazao je Travis Laster, sudac koji je tada vodio slučaj. Ovogodišnjim suđenjem predsjedavat će Kathaleen McCormick.

Sada tužitelji, pojedinačni ulagači i mirovinski fondovi raznih sindikata, uključujući i primjerice kalifornijski učiteljski mirovinski fond, moraju dokazati ono što se često opisuje kao najteži oblik tražbine u korporativnom pravu – da su direktori korporacije zakazali u svojoj obavezi nadzora poslovanja. Pravni stručnjaci kažu da je ovo prvi sudski proces koji se bazira na toj tvrdnji.

U srži spora je tvrdnja da su Zuckerberg i Sandberg svjesno naveli tvrtku na kršenje zakona. Iako zakon savezne države Delaware štiti direktore i dužnosnike kompanija od posljedica loših poslovnih odluka, nema zaštite od nezakonitih radnj – čak i u slučaju da su profitabilne.

Optuženici su u dosadašnjim sudskim podnescima tvrdili da kako tužitelji ne mogu iznijeti nikakve dokaze. Dioničari su u sudskom spisu priopćili da mogu dokazati da je nakon dogovora iz 2012. Facebook nastavio s prijetvornim praksama glede privatnosti, i to na Zuckerbergov nalog. 

Optuženici su kazali da će dokazi pokazati da je tvrtka izgradila tim za nadzor privatnosti i angažirala vanjsku kompaniju za praćenje usklađenosti sa zakonom, te kako je Facebook bio žrtva “smišljene prevare” Cambridge Analytice.

Osim tvrdnji o privatnosti koja je u središtu suđenja, tužitelji također tvrde da, kada je Zuckerberg mogao predvidjeti da će se skandal s Cambridge Analyticom uskoro objaviti i da će to srušiti vrijednost dionica, da je prodao dio svojih dionica i time ostvario profit od najmanje milijardu dolara. 

Optuženici tvrde da će dokazi pokazati da je Zuckerberg zapravo koristio mehanizam za trgovinu dionica koji ima ugrađenu zaštitu od tvrdnji o insajderskom trgovanju. Također će tvrditi da je njegova motivacija za prodaju dionica bilo ulaganje u humanitarne svrhe.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari