Cijene nafte rastu: Širenje sukoba na Bliskom istoku moglo bi utjecati na tržište

Pixabay.com
Naftno polje, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte porasle su tijekom azijske trgovine, povećavajući dobitak od prethodnog trgovanja, nakon što je ubojstvo vođe Hamasa u Iranu povećalo mogućnost širenja sukoba na Bliskom istoku i zabrinutost zbog njegovog utjecaja na naftu.

Terminski ugovori sirove nafte Brent porasli su za 71 cent, ili 0,9 posto, na 81,55 dolara po barelu, dok su terminski ugovori američke West Texas Intermediate sirove nafte porasli za 76 centi, ili jedan posto, na 78,67 dolara po barelu.

Najaktivniji ugovori za obje referentne vrijednosti porasli su oko četiri posto u prethodnom trgovanju, prenosi Reuters.

Vođa Hamasa Ismail Haniyeh ubijen je u srijedu u glavnom gradu Irana Teheranu. Njegova smrt uslijedila je manje od 24 sata nakon što je najviši vojni zapovjednik libanonskog Hezbollaha ubijen u izraelskom napadu na Bejrut. Ubojstva su potaknula zabrinutost da će se sukob u Gazi između Izraela i Hamasa pretvara u širi bliskoistočni rat, što bi moglo dovesti do poremećaja u opskrbi naftom iz regije.

“Tržišta nafte su opravdano zabrinuta da će atentat na Haniyeha uvesti Iran u rat s Izraelom. A to bi moglo dovesti u opasnost iransku opskrbu naftom i povezanu infrastrukturu”, rekao je analitičar Vivek Dhar iz Commonwealth Bank of Australia i dodao da Iran može eskalirati napetosti putem svoje kontrole nad Hormuškim tjesnacem.

“Blokada ključnog plovnog puta prijetila bi transportu od 15 do 20 posto globalne opskrbe naftom. S ograničenim rezervnim kapacitetom cjevovoda za zaobilaženje takve blokade, Hormuški tjesnac se nazire kao veliki potencijalni rizik za tržišta nafte”, kazao je Dhar.

Rast cijena potaknut je i nizom podataka iz SAD-a, najvećeg svjetskog potrošača nafte, te slabljenjem dolara. Snažna izvozna potražnja smanjila je američke zalihe sirove nafte za 3,4 milijuna barela u tjednu koji je završio 26. srpnja na 433 milijuna barela, pokazali su podaci američke Uprave za energetske informacije (EIA).

U međuvremenu, indeks američkog dolara povećao je gubitke, nakon što je Federalna rezerva zadržala kamatne stope. Slabiji dolar može povećati potražnju za naftom od strane investitora koji imaju druge valute.

Dugoročno, međutim, ulagači nisu sigurni u kinesku potražnju, rekla je analitičarka Phillip Nove Priyanka Sachdeva, dodajući da će ta zabrinutost nastaviti ograničavati rast cijena nafte. Službeni podaci iz Kine u srijedu pokazali su da je proizvodna aktivnost u srpnju pala na najnižu petomjesečnu razinu.

3 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari