Chevron prodaje imovinu vrijednu 5,8 ​​milijardi eura

Freepik.com
Naftna bušotina, Foto: Freepik.com

Chevron prodaje svoju imovinu u Athabasca naftnom pijesku i Duvernay škriljevcu, nalazištima nekonvencionalne nafte u Kanadi, tvrtki Canadian Natural Resources za 5,8 ​​milijardi eura, rekao je naftni div.

Cijela transakcija bit će u gotovini, a očekuje se da će se dovršiti u četvrtom tromjesečju. To je dio Chevronove strategije da proda imovinu u vrijednosti od 8,9 do 13,4 milijarde eura do 2028. godine.

Imovina koju trenutačno prodaje nalazi se u kanadskoj provinciji Alberti i u 2023. tamo se za Chevron proizvodilo oko 84.000 barela ekvivalenta nafte po danu (boepd).

Duvernay je jedno od najvećih kanadskih nalazišta škriljevca i u posljednje tri godine sklopljeno je osam poslova vrijednih 2,59 milijardi eura vezanih uz to nalazište, rekli su u siječnju iz analitičke agencije za energetiku, Wood Mackenzie.

Nakon sklapanja ugovora, Canadian Natural će posjedovati 90 posto Athabasca naftnog pijeska, dok Shell posjeduje ostatak. Tvrtka je rekla da će s imovinom u Duvernayu dodati 122.500 barela ekvivalenta nafte po danu svojoj ciljnoj proizvodnji u 2025. godine.

Također je povećala svoju tromjesečnu dividendu za sedam posto na 56,25 kanadskih centi (37,71 euro) po dionici, plativu u siječnju 2025. godine, a njen financijski direktor Mark Stainthorpe rekao je da će ugovor odmah povećati zaradu. Canadian Natural je 30. lipnja imao dugoročni dug od 9,33 milijarde kanadskih dolara (6,25 milijardi eura).

Chevron, pak, želi uložiti više od 75 posto svog proračuna u proizvodnju u američkim nalazištima škriljevca i u Meksičkom zaljevu, istočnom Mediteranu, Gvajani, Australiji te Kazahstanu, prenosi Reuters.

Nedavno je prošao reviziju američke Savezne komisije za trgovinu (FTC) zbog svog ugovoru za Hess vrijednog 47,4 milijarde eura, ali će još morati riješiti i izazov koji je nastao zbog Exxona i CNOOC-a, Hessovih partneri u Gvajanskom zajedničkom pothvatu. Arbitražni panel od tri suca trebao bi razmotriti slučaj idućeg svibnja.

5 Odgovora

  1. I dalje najjača naftna industrija. Dugo ćemo čekati dok se ne napravi tranzicija na alternativne izvore energije, a i svima je vec jasno da je tranzicija skupa!

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari