Ako novoizabrani predsjednik SAD-a, Donald Trump, uvede carine prema Velikoj Britaniji, one neće prelaziti više od deset posto, što će imati neznatan utjecaj na njezino gospodarstvo, no i dalje postoji mogućnost da one i ne budu uvedene, pokazala je anketa među ekonomistima, koju je proveo Reuters.
Više od 80 posto njih, odnosno njih 19 od 23, očekuje da će SAD uvesti carinu manju od deset posto ili je uopće neće uvesti na uvoz iz Velike Britanije, unatoč razgovorima o općoj carini od deset do 20 posto za sve zemlje, te nešto višim za Kinu, Kanadu i Meksiko. Četiri ekonomista predviđaju nultu carinu, a jednako toliko i onu od deset do 20 posto.
Sličan udio ekonomista, njih 20 od 25, smatra da će carina imati neznatan utjecaj na britansko gospodarstvo, što je dobra vijest za vladu premijera Keira Starmera, koja je obećala potaknuti gospodarski rast. Četvero smatra da će utjecaj biti značajan, dok jedan ekonomist predviđa da neće biti nikakvog utjecaja.
Dio razloga zašto su ekonomisti optimističniji u pogledu Britanije je taj što samo jedna petina ukupne britanske trgovine otpada na Sjedinjene Države, a samo trećina britanskog izvoza čine proizvodi na koje će predložene carine biti usmjerene.
Međutim, Europska unija ostaje najveći trgovinski partner Ujedinjenog Kraljevstva, a London ima delikatan izazov u popravljanju narušenih odnosa s Bruxellesom dok istovremeno ostaje otvoren za sporazume s novom vladom u Washingtonu.
“Bez šire složenosti trgovinskog bloka EU, Ujedinjeno Kraljevstvo bit će donekle fleksibilnije u postizanju pregovaračkog sporazuma s predsjednikom Trumpom. Također, pomaže što je trgovina robom sa SAD-om otprilike uravnotežena, što znači da bi carine mogle na kraju biti niže”, istaknuo je James Rossiter iz TD Securitiesa.
Pročitajte još:
Ova očekivanja analitičara Reutersa dolaze u trenutku kada se strahuje da će Europska unija, koju je Britanija službeno napustila 2020. godine, biti teže pogođena carinama, prema sličnoj anketi prošlog mjeseca.
Iako se Trump fokusira na ispravljanje trgovinskih deficita SAD-a s drugim zemljama, različite metodologije njihovih statističkih agencija znače da i Britanija i SAD izvještavaju o trgovinskim suficitima u robnoj razmjeni jedno s drugim.
Jedan odgovor
Ajoj pa zar je do toga doslo?