Europska komisija priprema popis mogućih carina na usluge koje pružaju američke tvrtke u Europskoj uniji (EU), kao i izvozne kontrole, u kontekstu mogućih uzvratnih mjera na američke carine propadnu li tekući trgovinski pregovori koji sada okvirno imaju rok do kraja ovoga mjeseca.
Te carine na usluge bile bi izvan već sastavljenog drugog popisa američkih roba čiji je uvoz u EU vrijedan 72 milijarde eura godišnje i o čemu upravo traju dogovori između zemalja članica.
Prvi čija je primjena odgođena do 6. kolovoza ima težinu od 21 milijarde eura.
Zasad stvari stoje tako da je predsjednik SAD-a Donald Trump zaprijetio carinama od 30 posto na uvoz roba iz EU od 1. kolovoza.
Prema riječima europskog dužnosnika u Bruxellesu, popis carina na usluge ne bi se samo fokusirao na američke tehnološke tvrtke koje imaju jak lobistički utjecaj u Bijeloj kući.
Europski namet na američke usluge bi uključio oporezivanje digitalnih usluga, odnosno prihode od oglašavanja.
Predsjednik trgovinskog odbora Europskog parlamenta Bernd Lange smatra da vjerojatno nije moguć prihvatljiv i uravnotežen dogovor sa SAD-om zbog čega je važno pripremiti se.
“Američki tehnološki divovi generiraju velike prihode u Europi i američki je višak u uslugama s EU-om oko 100 milijardi dolara godišnje. Stoga je nužno pripremiti i treći korak u ovom trgovinskom konfliktu, a to je porez na digitalne usluge”, prenosi njegove riječi Financial Times.
Prema dva izvora u Bruxellesu, EU bi bio spreman prihvatiti carine od 10 posto, no želi smanjiti carine na automobile koje su postavljene na 25 posto.
Također želi dobiti jamstva da se neće nametati u budućnosti sektorske carine koje je Trump najavio za farmaceutske proizvode i poluvodiče.
Europski pregovarač Maroš Šefčovič upravo je u Washingtonu na pregovorima.
Pročitajte još:
EU je u međuvremenu ponudio SAD-u da će ukinuti carinsku stopu od 10 posto na uvoz američkih automobile ako SAD smanji carinu na europske automobile ispod 20 posto.
Dva izvora upućena u pregovore navode da SAD razmatra sniziti stopu na 17,5 posto ako EU svede svoju na nulu.
EU također želi ograničiti izvoz aluminijskog otpada u SAD.
Jedan odgovor
Bruxellesova inicijativa o popisu carina na američke usluge izaziva zabrinutost zbog mogućih trgovinskih napetosti i zaštite interesa europskih pružatelja usluga.