Bačić: Neće doći do velikog poskupljenja energenata, novi paket mjera za dva tjedna

Hina
Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine RH, Branko Bačić, Foto: Hina/Admir Buljubašić

Potpredsjednik Vlade RH i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, rekao je da će vlada i dalje držati ‘socijalnu’ cijenu prije svega plina i struje, a dijelom i naftnih derivata poručivši kako neće doći do velikog poskupljenja energenata.

Mi ćemo i dalje držati ‘socijalnu’ cijenu prije svega plina i električne energije, a dijelom i naftnih derivata. Neće to ići gore kao što je ovih dana bilo u medijima. Nastojat ćemo da povećanje bude što je moguće niže“, rekao je Bačić najavivši kako će jesenski paket mjera na Vladi RH donijeti za 15 dana.

Poručio je i kako vode računa i o socijalnom statusu brojnih sugrađana te će voditi računa i o socijalnom aspektu kako ne bi smanjili standard građana.

Bačić je istaknuo kako se od pandemije Covida-19 i ruske agresije na Ukrajinu puno uvjeta promijenilo na tržištu energenata koji bi doveli do značajnog povećanja cijene energenata, prenosi Hina, ali se to nije dogodilo u našoj zemlji.

Poručio je građanima kako neće doći do velikog poskupljenja energenata kako se to najavljuje u medijima kazavši da će ostati prilično u cijenama energenata koje su bile kao i do sada.

Pixabay.com
Plin, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Energetski stručnjak Igor Dekanić za Financije.hr, nakon prve najave novog, sedmog paketa mjera prošlog tjedna, istakao je da do većih poskupljenja cijena energenata neće doći.

“Vjerojatno neće doći do većih poskupljenja, prema onome kako sada stvari stoje na međunarodnim tržištima plina i nafte. Ovaj tjedan, iako još traje velika kriza zbog rata u Ukrajini i Rusiji, imate pad cijena plina na robnim burzama u Europi i pad cijena nafte na najniže razine u zadnjih godinu dana”, rekao je Dekanić.

Dodao je da se prema reagiranju burze ne očekuje veći poremećaj, a čim nema većeg poremećaja nema ni potrebe za reakcijom države. Objasnio je i kako se formiraju cijene energenata.

Formiraju se na temelju uvoznih, primarnih energenata. Dakle, nafte, plina i glavnih izvora energije. Još uvijek se uglavnom koriste fosilna goriva, čak 80 posto. Na cijene utječu i troškovi proizvodnje, ako imate vlastitu proizvodnju energije, te na to sve skupa idu porezi”, rekao je energetski stručnjak za Financije.hr.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar nakon prošlotjedne sjednice Vlade RH najavio je i da će Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) uskoro izaći s metodologijom izračuna cijena struje i plina, a nakon toga su moguće blage korekcije mjera.

“Imali smo blage korekcije na nizozemskom tržištu referentnom za određivanje tih cijena. Međutim, imali smo i mjere proteklih godina koje su regulirale cijene i osigurale socijalnu koheziju i sigurnost za naše građane. Kao što je i uputa Europske komisije, razgovaramo o relaksiranju tih mjera, ali svakako Vlada će voditi računa i o sigurnost te dostupnost energije”, izjavio je i dodao da može doći do blagog rasta cijena, ali da neće biti negativnih efekata za građane.

Autorice: Vladana Kovačević, Lejla Barić

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari