AZTN dopušta preuzimanje Čakovečkih mlinova

Pixabay.com
Mlin, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) dopustila je preuzimanje Čakovečkih mlinova, ocijenivši da tom transakcijom ne dolazi do nedopuštene koncentracije niti ugrožavanja tržišnog nadmetanja, izvijestili su iz te agencije.

Zahtjev za ocjenom koncentracije u Čakovečkim mlinovima podnijeli su sisačka tvrtka Mlin i pekare, tvrtka Plodinec te mirovinski fondovi AZ i PBZ-CO, koji zajedno u toj čakovečkoj tvrtki drže blizu 65 posto vlasničkog udjela. Tvrtka Mlin i pekare postala je lani najveći dioničar preuzimanjem 24,78 posto dionica od bračnog para Varga. AZ fondovi posjeduju oko 21 posto, PBZ-Croatia osiguranje 16 posto, a Plodinec oko četiri posto.

AZTN je izvijestio da je odobrio na prvoj razini namjeru provedbe koncentracije koja nastaje stjecanjem izravne kontrole na trajnoj osnovi Mlin pekare iz Siska, Plodinec iz Velike Gorice, Allianz ZB i PBZ CO, u svoje ime, a za račun fondova, i Čakovečki mlinovi.

Navedena koncentracija imat će učinak na tržište trgovine na malo mješovitom robom, pretežno hranom, pićima i higijenskim proizvodima za domaćinstvo, tržište proizvodnje i uvoza pekarskih proizvoda, tržište trgovine na veliko pekarskim proizvodima, tržište trgovine na malo pekarskim proizvodima, tržište otkupa žitarica, tržište proizvodnje brašna i tržište trgovine na veliko brašnom industrijskim kupcima i maloprodajnim lancima i veletrgovcima. Za sva tržišta u zemljopisnom smislu mjerodavan je teritorij Hrvatske, osim za tržište proizvodnje brašna koje se odnosi na područje EU.

Za tržište trgovine na malo mješovitom robom, pretežno hranom, pićima i higijenskim proizvodima za domaćinstvo, osim teritorija Hrvatske mjerodavna su i područja nekoliko županija – Varaždinska, Zagrebačka, Krapinsko-zagorska, Bjelovarsko-bilogorska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Međimurska, Primorsko-goranska, Virovitičko-podravska, Istarska i Grad Zagreb, navode iz Agencije.

“Detaljnom analizom svih dostupnih podataka, za sva utvrđena mjerodavna tržišta, može se zaključiti da na niti jednom utvrđenom mjerodavnom tržištu ne dolazi do znatnog jačanja položaja stjecatelja”, objavila je Agencija na svojim internetskim stranicama.

Napominju i da na tržištu proizvodnje brašna, ako se i promatra uže definirano tržište, odnosno teritorij Hrvatske, nakon provedbe koncentracije kao i na području cijele EU, položaj sudionika koncentracije nije značajan. Kada je riječ o tržištima iz pekarske djelatnosti, provedbom predmetne koncentracije, također ne može doći do narušavanja tržišnog natjecanja kako na tržištu proizvodnje, tako niti na trgovini na veliko i na malo pekarskim proizvodima, navode iz Agencije.

Na tržištu trgovine na malo, kako na teritoriju RH, tako i na području promatranih županija, razvidno je da na niti jednom području ne dolazi do znatnog jačanja položaja stjecatelja, prenosi Hina. Uz to prisutan je veliki broj poduzetnika, posebice velikih trgovačkih lanaca, a koji spadaju među vodeće i na nacionalnoj razini te niz poduzetnika koji nisu dijelovi trgovačkih lanaca.

Agencija je stoga ocijenila da nije riječ o zabranjenoj koncentraciji koja može značajno narušiti tržišno natjecanje na mjerodavnom tržištu osobito jer se tom koncentracijom ne stvara novi niti jača postojeći vladajući položaj sudionika koncentracije.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!