Europska komisija je sa zabrinutošću primila vijest iz ArcelorMitalla, multinacionalne tvrtke za proizvodnju čelika sa sjedištem u Luksemburgu, da stavi na čekanje planove o proizvodnji zelenog čelika iz obnovljivog vodika u svojim pogonima diljem Europe.
Stoga je potpredsjednica za zelenu tranziciju iz upravo imenovanog novog sastava Europske komisije (EK) Teresa Ribero odlučila posjetiti belgijsku tvornicu ArcelorMitalla u Ghentu nakon što je odluka te tvrtke uznemirila zagovornike borbe protiv klimatskih promjena i proizvođače obnovljive energije.
EK bi trebao unutar prvih 100 dana mandata koji je započeo 1. prosinca objaviti i novi program potpore za čistu industriju.
“Odluka (ArcelorMitalla) je udarac za proizvodnju zelenog čelika u Europi. Obnovljivi vodik i električna energija iz obnovljivih izvora su dvojac koji treba snažno dekarbonizirati proizvodnju čelika i osnažiti njegovu konkurentnost u Europi”, rekli su za Euronews iz Koalicije za obnovljivi vodik koju čini nekoliko udruga koje se bave obnovljivom energijom.
Oni smatraju da će smanjenje troškova kod obnovljivog vodika i jačanje potražnje za zelenim čelikom otvoriti put novim investicijama koje bi trebale preobraziti europsku industriju i sačuvati radna mjesta. U posjetu ArcelorMittalu bit će i izvršni dopredsjednik EK-a za industrijsku strategiju Stephane Sejourne.
ArcelorMittal je protekloga tjedna objavio da vidi “značajne slabosti” u europskom mehanizmu za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM) kojemu je cilj zaštititi europske proizvođače od konkurenata izvan Europske unije koji ne podliježu jednako strogim pravilima. Inače, ArcelorMittal ima pogone i u BiH.
U nadopuni svojih poslovnih planova ta tvrtka navodi da se “političke, energetske i tržišne okolnosti ne kreću u dobrom smjeru” te da se konačne investicijske odluke ne mogu donijeti bez potpune jasnoće oko relevantnih politika u Europskoj uniji.
Pročitajte još:
Udruga Hydrogen Europe, koja se također zalaže za korištenje zelenog vodika, ipak ocjenjuje da kašnjenja nisu neuobičajena u svakoj novoj industriji te da je zbog toga važno brzo pojednostaviti regulatorni okvir.
Švedski proizvođač čelika SSAB nije želio komentirati odluku ArcelorMittala, ali je također izrazio zabrinutost oko potpore europskih politika te istaknuo da je dosljedna primjena mehanizama kakav je CBAM ključna za bržu industrijsku dekarbonizaciju.