Apple je suočen s pozivima da povuče kontroverznu značajku umjetne inteligencije koja je dovela do generiranja netočnih upozorenja vezanih uz objavu vijesti na najnovijm iPhone uređajima.
Appleov proizvod je zamišljen da sažima notifikacije o prijelomnim vijestima, no u nekim je slučajevima proizveo potpuno netočne informacije.
BBC se prvi požalio Appleu da su se njegovi novinski uradci krivo protumačili protekloga mjeseca, no Apple je odgovorio tek početkom ovoga tjedna navevši da radi na razjašnjenju kako sažetke priprema umjetna inteligencija.
Bivši urednik Guardiana Alan Rusbridger izjavio je za BBC kako to nije dovoljno i da Apple treba ići korak dalje i zaustaviti uporabu proizvoda koji očito nije spreman. Rusbridger, inače, sjedi u nadzornom odboru Mete koji razmatra pritužbe na odluke tvrtke o moderiranju sadržaja.
Po njegovim riječima, sporna je tehnologija izvan kontrole i predstavlja ozbiljan rizik za krivo informiranje.
“Povjerenje u vijesti je već dovoljno nisko i bez toga da u taj prostor ulaze velike američke tvrtke i koriste ga za testiranje proizvoda”, upozorio je.
Britanski nacionalni sindikat novinara, jedan od najvećih te vrste na svijetu, istaknuo je da Apple “mora brzo djelovati” kako bi se spriječilo krivo informiranje javnosti. Sličan apel uputila je udruga Reporteri bez granica.
“U vrijeme kada točno informiranje nikad nije bilo potrebnije, javnost ne smije biti u poziciji nagađanja oko točnosti vijesti koje prima”, rekla je glavna tajnica britanskog sindikata Laura Davison.
BBC se žalio prošloga mjeseca da je u sažetku vijesti kojeg je proizvela umjetna inteligencija krivo objavljeno kako je Luigi Mangione, čovjek koji je ubio glavnog izvršnog direktora osiguravateljske tvrtke UnitedHealthcare Briana Thompsona, izvršio samoubojstvo.
Također su na sličan način objavljene netočnosti da je Luke Littler osvojio Svjetsko prvenstvo u pikadu nekoliko sati prije no što je natjecanje počelo te da je španjolski tenisač Rafael Nadal otkrio da je homoseksualac.
Nije jedino BBC bio pogođen ovim krivim interpretacijama vijesti.
U studenome je novinar neprofitne organizacije za promicanje istraživačkog novinarstva ProPublica objavio kako je Appleov sažetak vijesti poslao informaciju koja sugerira da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu uhićen.
Reporteri bez granica ističu da Appleov plan da napomene kada sadržaj proizvodi umjetna inteligencija nije nikakvo rješenje.
“To samo prebacuje odgovornost na korisnike koji bi, ionako već pod utjecajem zbunjujućeg medijskog pejzaža, onda trebali sami provjeravati istinitost”, smatra Vincent Berthier iz te udruge.
Značajka je dostupna na modelima iPhone 16, iPhone 15 Pro i Pro Max te na nekim uređajima iPad i Mac.
Pročitajte još:
Nije se samo Apple suočio s problemom sadržaja kojeg proizvodi umjetna inteligencija.
Prošlog je ljeta Google bio odlučio smanjiti broj odgovora koje je generirala umjetna inteligencija u njihovoj tražilici nakon što je ta značajka napravila pogreške i davala nesuvisle odgovore zbog kojih su postali predmetom poruge, uključujući prijedlog korisnicima da stave ljepilo u umak za pizzu.
Jedan odgovor
Svemu dodje kraj, pa tako i tome