Analitičar o Podravkinom preuzimanju dijela Fortenove: To je politički koordinirano

Hina/arhiv
Logo tvrtke Podravka, Foto: Hina/arhiv

Podravka, tvrtka sa sjedištem u Koprivnici, u petak je objavila da je potpisala Ugovor o ekskluzivnosti s Fortenova grupom kojim se potvrđuje da je preferirani partner za preuzimanje nekoliko kompanija grupe. Na temelju tog ugovora Podravka će uplatiti 15 milijuna eura pologa. Razgovarali smo s Mišelom Jakšićem, gradonačelnikom Koprivnice, o ovom dogovoru.

“S obzirom na to da hrana u ovim vremenima, kao i energetika, postaje nacionalni strateški interes mislim da je prije svega zbog države dobro da poljoprivredna priča Fortenove ostaje u hrvatskim rukama. Podravka definitivno ima snagu i stabilnost da bude konsolidant hrvatske prehrambene poljoprivredne proizvodnje i da u toj jedno sinergiji napravi jako puno za vraćanje hrvatske poljoprivrede. Mislim da je ovo vraćanje Podravke korijenima”, rekao je gradonačelnik za Financije.hr

“Nema više onoga što je nametnula nacionalna politika prije 30 godina i da se gleda samo u smjeru uvoznih lobija. To je definitivno jedan dobar put koji će puno značiti za Koprivnicu i za cijeli kraj, ali i za Hrvatsku. Često ponavljam da bez Podravke nema Koprivnice, a bez Koprivnice nema Podravke na kakvu smo naviknuli. Rast Podravke je paralelan s rastom Koprivnice i obrnuto”, dodao je Jakšić.

O tome koliko je ovaj dogovor bitan ispričao nam je i ekonomski analitičar Damir Novotny. Naglasio je da Podravka i prije imala poljoprivrednu proizvodnju, ali da su tu tvrtku prodali.

“Podravka se očito nastoji ponovno pozicionirati u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji. Rekao bih da to nije njihov prirodni okoliš. Oni se tek u manjem dijelu bave preradom poljoprivrednih proizvoda. Veliki udio u njihovim prihodima ima farmaceutika, Belupo. Naravno, tu su i industrijski proizvodi koji se ne prerađuju od primarnih poljoprivrednih proizvoda. Ipak, poljoprivredu bih teško mogao svrstati u Podravkino područje. Međutim, ovdje se vjerojatno radi o političkoj odluci. Riječ je o koordinaciji između Podravke, na čelu koje je bivša ministrica gospodarstva i potpredsjednica Vlade, te predsjednika Vlade i vlasnika Fortenova grupe”, objasnio je Novotny.

Youtube/ScreenShot
Damir Novotny, ekonomski analitičar, Foto: YouTube/ScreenShote/VečernjiList

“To je politički koordinirano kako bi se spriječio ulazak neželjenih kupaca u to područje. Iako je zemljište državno tako da ga nitko neće uzeti, bez obzira o kome se radi”, dodao je.

Smatra da iz makroekonomske pozicije Podravkino preuzimanje tvrtki iz Fortenova grupe neće bitno utjecati na gospodarstvo Hrvatske.

Kaže da se Podravka ne snalazi dobro u poljoprivrednoj proizvodnji i da se nikada nije dobro snalazila, ali da to neće biti toliki problem jer ima dobru upravu.

“Mislim da je Podravka poduzeće koje se bavi proizvodnjom industrijski prerađene hrane, a ne poljoprivredno prerađivačke hrane”, rekao nam je.

Naglasio je da su tvrtke Fortenova grupe u problemima zbog lošeg upravljanja, a posebno jer imaju proizvode niske dodane vrijednosti pa onda nema dovoljno profitabilnosti. Smatra da im nedostaje investicija i nada se da će im u tome Podravka pomoći. Poželjno bi bilo da Podravka uloži u prerađivačke kapacitete pa bi se tako mogli dobiti prehrambeni proizvodi više dodane vrijednosti.

Podravka/PR
Podravkina tvornica u Varaždinu, Foto: Podravka/PR

“Poljoprivredne tvrtke koje bi Podravka trebala preuzeti su Belje plus d.o.o., PIK Vinkovci plus d.o.o., Vupik plus d.o.o., Energija Gradec d.o.o., Belje Agro-vet plus d.o.o., i Felix plus d.o.o. Te tvrtke će nastaviti poslovati kao samostalna trgovačka društva, a nakon završetka transakcije, uz Prehranu i Farmaceutiku, činit će novu poslovnu cjelinu, odnosno treći stup Podravkinog poslovanja”, priopćili su iz Podravke.

Novotny kaže da bi, s obzirom na to da je Podravka kupila Žito u Ljubljani, mogla koristiti žitarice iz navedenih tvrtki kao sirovinu za industriju tjestenine, kruha i peciva.

“Podravka bolje upravlja svojim portfeljem nego što je to bilo u Belju, PIK Vinkovcima i u Vupiku. Međutim, Podravki će ovo biti nešto novo. To je nešto što su oni zaboravili raditi, upravljati primarnom poljoprivrednom proizvodnjom. Ipak, prednost je što ima razvijena opća upravljačka znanja i što nije zadužena pa može ostvariti kredite kod banaka ili dodatni kapital. Veliki dioničari Podravke su mirovinski fondovi koji raspolažu sa značajnim kapitalom koji bi bio potreban za investicije u tvrtke koje sada preuzimaju”, rekao je ekonomski analitičar za Financije.hr.

Iz Podravke su objavili da će dovršetak procesa prodaje uslijediti nakon dodatnih pregovora i usuglašavanja kupoprodajnog ugovora te dobivanja svih potrebnih odobrenja regulatornih tijela u Hrvatskoj i regiji. Akvizicija će biti financirana kreditima kod komercijalnih banaka, a iz tvrtke kažu da očekuju da će partner u transakciji biti i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD).

Freepik.com/snowing
Ugovor, ilustracija, Foto: Freepik.com/snowing

Na Zagrebačkoj je burzi cijena dionice Podravke porasla za 4,4 posto, na 167 eura, nedaleko rekordne razine. Trgovanje dionicama Podravke bilo je na obustavljena do 11 sati nakon što je objavljeno potpisivanje ugovora s Fortenova grupom.

Mnogi su podržali ovaj dogovor, a svoju podršku iskazala je i Hrvatska gospodarska komora (HGK).

“Nakon nedavne promjene vlasničke strukture i isplate graničnog duga vjerovnicima, najavljeno izdvajanje agro biznisa iz portfelja Fortenove značajan je iskorak u daljnjoj konsolidaciji grupe i dugoročnoj stabilnosti poslovanja. Istovremeno je preuzimanje Belja, Vupika i PIK-a Vinkovci od strane Podravke, prema prometu i prihodima, jedne od najvećih hrvatskih prehrambenih kompanija, važan korak za daljnji razvoj navedenih tvrtki”, poručili su iz HGK.

“U uvjetima nestabilnog geopolitičkog okruženja i sve izraženijih klimatskih promjena, zadržavanje poljoprivredne proizvodnje u domaćem vlasništvu od velikog je značaja za Republiku Hrvatsku. Poljoprivreda i postizanje što veće samodostatnosti u proizvodnji hrane uz kraće i sigurnije opskrbne lance, postaju imperativi svake nacionalne politike. Zadnjih godina svjedočimo raznim poremećajima u globalnoj trgovini, inflatornim pritiscima i ratnim zbivanjima koji su dramatično utjecali da sigurnost u opskrbi hranom uz energetiku postane strateško pitanje od nacionalnog interesa”, istaknuo je Luka Burilović, predsjednik HGK.

Podršku je izrazio i potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac. Rekao je da mu je drago što Fortenovin poljoprivredni sektor ostaje u hrvatskom vlasništvu.

16 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!