Američko tržište rada stabilno, carine negativno utječu na tržište nekretnina

Pixabay.com
SAD, Foto: Pixabay.com

Broj novih zahtjeva za naknadu za nezaposlene u SAD-u smanjen je prošlog tjedna na najnižu razinu u posljednja dva mjeseca, što ukazuje na stabilne uvjete na tržištu rada u travnju, iako nesigurnost oko carina potiče poslovne subjekte na oprez kod zapošljavanja.

Carine koje je uveo predsjednik Donald Trump negativno utječu na tržište nekretnina, pri čemu su zasebni podaci objavljeni u četvrtak pokazali da je izgradnja obiteljskih kuća u ožujku 2025. godine na najnižoj razini u posljednjih osam mjeseci. To potvrđuje očekivanja ekonomista da je gospodarski rast u prvom tromjesečju vjerojatno znatno usporio.

Broj prvih zahtjeva za naknadu za nezaposlene na državnoj razini smanjio se za 9.000, na sezonski prilagođenih 215.000 u tjednu zaključno s 12. travnjem, što je i najniža razina od veljače, objavilo je Ministarstvo rada SAD-a. Ekonomisti koje je anketirao Reuters očekivali su 225.000 zahtjeva za taj tjedan. I dalje nema naznaka da su masovna otpuštanja saveznih radnika značajnije utjecala na tržište rada.

Broj zahtjeva smanjio se i u ožujku i travnju, što sugerira stabilan tempo zapošljavanja. U ožujku je ekonomija otvorila 228.000 novih radnih mjesta, dok je stopa nezaposlenosti dosegnula 4,2 posto, s 4,1 posto, koliko je iznosila u veljači.

Podaci sugeriraju da tvrtke još nisu reagirale otpuštanjima na Trumpovu objavu carina 2. travnja, poznatu kao „Dan oslobođenja“, ali zbog stalnih promjena u trgovinskoj politici Bijele kuće, ekonomisti upozoravaju da je planiranje poslovanja postalo iznimno teško. Negativni učinci carina, s posljedicama strožih financijskih uvjeta, mogli bi se tek osjetiti.

Tvrtke se, čini se, radije odlučuju na smanjenje radnih sati nego na otpuštanja. Odvojeno izvješće filijale Feda u Philadelphiji pokazalo je da se prosječan radni tjedan u tvornicama u regiji srednjeg Atlantika znatno skratio u travnju, a pokazatelj očekivanog zapošljavanja u industriji pao je na najnižu razinu od 2016.

Pixabay.cpm
SAD, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Carine, koje Trump vidi kao način za povećanje državnih prihoda i obnovu američke industrije, izazvale su bojazni od visoke inflacije i stagnacije gospodarskog rasta. Niska razina otpuštanja zasad podupire tržište rada. No, uz sve slabiji poslovni optimizam, ekonomisti očekuju porast nezaposlenosti u nadolazećim mjesecima. Podaci o broju zahtjeva za naknadu poklapaju se s razdobljem u kojem je vlada prikupljala podatke za izvješće o zaposlenosti u travnju.

Tržište nekretnina stagnira

Izvješće, koje je objavio Ured za popis stanovništva Ministarstva trgovine, pokazuje da su započeti projekti izgradnje obiteljskih kuća, koje čine većinu tržišta stambene gradnje, manji za 14,2 posto, na sezonski prilagođenu godišnju stopu od 940.000 jedinica u ožujku, što je najniža razina od srpnja 2024. godine.

Na godišnjoj razini, smanjenje iznosi 9,7 posto, navodi Reuters. Slaba aktivnost u stambenoj gradnji pridonijela je očekivanjima ekonomista da će gospodarski rast pasti ispod godišnje stope od 0,5 posto, a povećana je i vjerojatnost negativnog rasta odnosno recesije. Dio predviđenog zastoja u procesu gradnje moglo bi se pripisati povećanom uvozu, jer su tvrtke ubrzale nabavu robe kako bi izbjegle nove carine.

No, anketa Nacionalne udruge graditelja kuća (NAHB) pokazala je da je raspoloženje među graditeljima obiteljskih kuća u travnju ostalo slabo. Udruga je navela kako su učinci carina već osjetni, s time da „većina graditelja prijavljuje rast troškova građevinskog materijala zbog carina“.

Kuće, SAD, Foto: Pixabay.com

Prema njihovim podacima, dobavljači su u prosjeku povećali cijene za 6,3 posto, što znači da graditelji procjenjuju da je prosječan trošak po kući porastao za 10.900 američkih dolara zbog posljednjih carinskih mjera. Ti rastući troškovi nadmašuju nedavno smanjenje hipotekarnih stopa, koje su pak posljedica zabrinutosti oko gospodarskih izgleda.

Također postoji malo poticaja za pokretanje novih gradilišta, s obzirom na to da su zalihe novih kuća na tržištu dosegle razine posljednji put zabilježene krajem 2007.

„Čak i prije svih vijesti o carinama, potražnja za novim domovima bila je mlaka, a zalihe novih kuća napuhane. Stoga ne bi bilo nimalo iznenađujuće vidjeti pad početaka gradnje. Tome treba dodati i nesigurnost koju stvaraju kaotične carinske politike“, rekao je Stephen Stanley, glavni američki ekonomist u Santander U. S. Capital Markets.

Dozvole za buduću izgradnju obiteljskih kuća manje su za dva posto a pokretanje gradnje zgrada s pet ili više stanova ostalo je nepromijenjeno.

Ukupni početci stambene izgradnje niži su za 11,4 posto, na stopu od 1,324 milijuna jedinica dok su ekonomisti očekivali da će ta brojka biti na 1,420 milijuna. Dozvole za višestambene zgrade su pak porasle za 10,1 posto.

Značajan pad novih stambenih projekata vjerojatno će dodatno opteretiti gospodarstvo u sljedećem tromjesečju ili dva“, rekao je Oliver Allen, viši američki ekonomist u Pantheon Macroeconomicsu.

Broj odobrenih, ali još nezapočetih projekata za obiteljske kuće porastao je za 6,5 posto, što je i najviša razina u gotovo tri godine. Stopa završetka gradnje u tom segmentu porasla je za 0,9 posto, na 1,029 milijuna. No zaliha obiteljskih kuća u izgradnji smanjila se za 1,6 posto – najnižu razinu od veljače 2021.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari