Američki regulator: Polovica banaka koje nadziremo loše upravlja rizikom

Pixabay.com
Banka, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Povjerljive procjene glavnog američkog bankovnog regulatora otkrile su da 11 od 22 velike banke koje nadzire imaju “nedovoljno” ili “slabo” upravljanje širokim spektrom rizika, uključujući kibernetičke napade i pogreške zaposlenika, izvijestio je Bloomberg u nedjelju.

Otprilike jedna trećina banaka dobila je ocjenu 3 ili nižu na skali od 5 bodova za svoje sveukupno upravljanje rizicima u povjerljivim procjenama Ureda kontrolora valute, navodi se u izvješću.

U povjerljivim procjenama, Ured kontrolora valute (OCC) je rekao da 11 od 22 velike banke koje nadzire imaju “nedovoljno” ili “slabo” upravljanje takozvanim operativnim rizikom, rekli su izvori koji su tražili da ostanu anonimni jer informacije nisu javne.

To je doprinijelo tome da otprilike jedna trećina banaka dobije ocjenu tri ili nižu na ljestvici od pet bodova za sveukupno upravljanje, rekli su izvori. Ocjene su najnoviji znak da su američki regulatori zabrinuti zbog razine rizika u najvećim bankama zemlje nakon niza neuspjeha prošle godine.

Operativni rizik je jedna od kategorija po kojima regulatori ocjenjuju sveukupni rizik u bankama koje nadziru. Pojedinačne ocjene banaka su strogo čuvane, ali regulatori ponekad koriste zbirne podatke o ocjenama banaka kako bi istaknuli područja zabrinutosti u razgovorima s drugim agencijama i industrijom.

OCC je u izjavi za Bloomberg rekao da je vršitelj dužnosti kontrolora Michael Hsu “dosljedno govorio o potrebi da banke čuvaju aktivno upravljaju svojim rizicima kako bi izgradile i održale povjerenje u savezni bankarski sustav.”

Izvješće dolazi u javnost nakon višesatnog globalnog prekida računalnih sustava koji je prije vikenda utjecao na usluge od zrakoplovstva do zdravstva, brodarstva i financija.

U OCC-u, procjena operativnog rizika ulazi u izvještaj poznat kao CAMELS ocjene, ocjenjujući tvrtke na ljestvici od jedan do pet za svaku komponentu — adekvatnost kapitala, kvalitetu imovine, upravljanje, zaradu, likvidnost i osjetljivost na tržišni rizik. Te ocjene stvaraju sveukupnu ocjenu koja određuje stupanj nadzora ili slobode koju tvrtka ima, uključujući aktivnosti kojima se može baviti i koliko kapitala mora držati.

OCC nije posebno komentirao nepovjerljive nalaze. U izjavi, regulator je rekao da je vršitelj dužnosti kontrolora Michael Hsu “dosljedno govorio o potrebi da banke čuvaju protiv samozadovoljstva i aktivno upravljaju svojim rizicima kako bi izgradile i održale povjerenje u savezni bankarski sustav.”

Operativni rizik je namijenjen pokrivanju niza potencijalnih prijetnji bankama izvan loših kredita ili tržišnih oscilacija koje uzrokuju gubitke. To može uključivati bilo što, od pogrešaka zaposlenika i pravnih problema do prirodnih katastrofa i tehnoloških problema. Banke moraju pokazati regulatorima planove za upravljanje takvim rizicima, i moraju držati kapital protiv tih prijetnji, zahtjev koji se dugo raspravlja jer ih je teže izmjeriti od kreditnih ili tržišnih rizika.

Oštre ocjene dio su sveobuhvatnog regulatornog nadzora nakon rekordnih propadanja banaka prošle godine, nakon čega su regulatori obećali učiniti više na identificiranju i djelovanju na probleme. OCC-ov portfelj velikih banaka obuhvaća regionalne zajmodavce s najmanje 50 milijardi dolara imovine do megabanaka s trilijunima dolara.

Hsu je u svjedočenju pred Kongresom u svibnju 2023. rekao da, iako nijedna od banaka koje su tada propale nije bila pod nadzorom OCC-a, pregledao je procese svoje agencije i naglasio potrebu za “pravovremenim i snažnim nadzornim djelovanjem.”

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari