Šefovi država i vlada zemalja članica Foruma zemalja izvoznica (GECF) jednoglasno su donijeli deklaraciju kojom su naglasili važnost prirodnog plina kao izdašnog i fleksibilnog energenta te podcrtali važnost održivog gospodarenja i stabilnih komercijalnih plinskih aranžmana.
“Alžirska deklaracija je jednoglasno prihvaćena. Ona je pozitivna, uključujuća, sadržajna i gleda u budućnost. Dokument naglašava apsolutna i stalna suverena prava članica foruma nad vlastitim izvorima prirodnog plina “, rekao je glavni tajnik GECF-a Mohamed Hamel.
Potpisnici ističu da će se deklaracijom ojačati uloga foruma te poticati korištenje resursa prirodnog plina u državama članicama, promičući održivi razvoj koji koristi podjednako proizvođačima i potrošačima, prenosi Hina. Naglašena je važnost suradnje i koordinacije među državama članicama za razvoj istraživanja, inovacija i prijenosa znanja i tehnologija povezanih s prirodnim plinom.
“U deklaraciji piše da je izuzetno važno osigurati potražnju za prirodnim plinom i uspostaviti transparentne i nediskriminirajuće zakonske i regulatorne okvire, uz predvidljive energetske, trgovinske, fiskalne i ekološke mjere”, kazao je Hamel.
Istaknuta je i važna uloga prirodnog plina u lancu vrijednosti pretrokemijske, ali i općenito kemijske industrije, uključujući industriju gnojiva.
Napomenuta je i važnost srednjoročnih i dugoročnih ugovora o prirodnom plinu te pravednih i stabilnih cijena kao i stalnih ulaganja u područja prirodnog plina za povećanje energetske sigurnosti i podršku razvoju otpornih energetskih sustava.
Deklaracija promiče prirodni plin kao izdašni, dostupni, fleksibilni i pouzdani izvor energije, uz iskorištavanje i razvoj tehnologija prirodnog plina koje su ekološki prihvatljivije, učinkovitije i održivije. Podupire se i temeljna uloga dugoročnih ugovora o prirodnom plinu uz određivanje cijena prirodnog plina na temelju indeksa nafte i naftnih derivata, kako bi se osigurala stabilnost ulaganja u razvoj izvora prirodnog plina.
Šefovi država i vlada pozdravili su pridruživanje Mozambika i Mauritanije te zahtjev za članstvom Senegala.
Pročitajte još:
Forum se održao od 29. veljače do 2. ožujka. Prvog dana su se sastali energetski stručnjaci koji su izradili nacrt Alžirske deklaracije, dok su drugog dana o nacrtu raspravljali ministri država članica GECF-a.
GECF ima 12 stalnih članica – Alžir, Boliviju, Egipat, Ekvatorijalnu Gvineju, Iran, Libiju, Nigeriju, Katar, Rusiju, Trinidad i Tobago, Ujedinjene Arapske Emirate, Venezuelu te sedam članica promatrača – Angolu, Azerbajdžan, Irak, Maleziju, Mauritaniju, Mozambik i Peru.
Jedan odgovor
istina