Alphabet će platiti 3,2 milijarde dolara ne uspije li preuzimanje Wiza

Kibernetička sigurnost, Foto: Pixabay/Pexels

Alphabet je pristao platiti 10-postotnu odštetu ako planirana akvizicija izraelskog start-upa Wiz propadne, naveli su izvori bliski procesu što upućuje da taj poslovni dogovor očekuje ozbiljan izazov provjere od administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa oko tržišnog natjecanja.

Kupnja je dogovorena za iznos od 32 milijarde dolara, pa bi naknada za propalu akviziciju iznosila 3,2 milijarde dolara.

Alphabet je ovoga tjedna najavio tu dosad najveću akviziciju u svojoj povijesti nakon što mu je prošle godine već propao jedan pokušaj preuzimanja Wiza, djelomično zbog toga što su investitori u tu izraelsku tvrtku za kibernetičku sigurnost bili nesigurni oko dobivanja odobrenja regulatora.

Tako veliki iznos naknade za propali dogovor odražava svijest kod velikih tehnoloških tvrtki o mogućim problemima kad je riječ o dobivanju dopuštenja američke Savezne trgovinske komisije (FTC) koja nadzire regularnost tržišnog natjecanja. Već prethodna čelnica FTC-a Lina Khan imala je agresivno stajalište prema spajanjima i preuzimanjima u slučaju takozvanih Big Tech tvrtki, a sada je na čelno mjesto tog regulatora predsjednik Donald Trump postavio Andrewa Fergusona.

Odšeta od 3,2 milijarde dolara je jedna od najvećih ikad. Obično takve naknade iznose dva do tri posto ukupnog iznosa akvizicije, a kod spornih ili neizvjesnih preuzimanja to može ići do sedam posto. No, vrlo je iznimno da se dođe do brojke od 10 posto.

Jedna od osoba uključena u pregovore je rekla za Financial Times da poslovnog dogovora ne bi ni bilo da Alphabet nije pristao na tako visok iznos odštete. Prošlogodišnja ponuda Alphabeta iznosila je 23 milijarde dolara.

Prema uvjetima preuzimanja, Wiz ima slobodu djelovanja kao neovisna tvrtka što joj dopušta dovršavanje akvizicija ili zapošljavanje i otpuštanje zaposlenika čak i ako bude uvučen u dugotrajan postupak oko zaštite tržišnog natjecanja.

Goldman Sachs je savjetovao Wiz u ovom aranžmanu, a savjetnik Alphabeta je bio Bank of America.

U Wizu su prisutni mnogi investitori koji su uključeni u softversku tvrtku Figma koju je Adobe pokušao kupiti 2022. za 20 milijardi dolara. Pokušaj je propao nakon 15 mjeseci, a Adobe je morao platiti odštetu od milijardu dolara, odnosno pet posto neuspjelog aranžmana.

Osnivači Wiza 2020. godine bili su četiri izraelska vojna veterana koji su djelovali kao pripadnici elitnog obavještajnog odjela za kibernetiku poznatog kao Jedinica 8200. Sjedište tvrtke sada je u SAD-u. Taj start-up postao je jedan od lidera na tržištu pružanja usluga za računarstvo u oblaku.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari