Predsjednik Alibabe Joe Tsai najavio je da će ta tvrtka ponovno krenuti u proces zapošljavanja nakon što je u protekle tri godine broj zaposlenih neprestance padao.
Po njegovim riječima, taj zaokret posljedica je jačanja poslovnog optimizma nakon sastanka u veljači koji je imao kineski predsjednik Xi Jinping s poslovnim liderima u toj zemlji.
Istodobno, Tsai je izrazio čuđenje zbog najava velikih ulaganja u umjetnu inteligenciju u SAD-u jer bi to mogao biti početak napuhavanja tržišnog mjehura u tom segmentu.
Tsai smatra da je sastanak Xi Jinpinga i glavnih imena kineskog tehnološkog sektora, što je uključilo i suosnivača Alibabe Jacka Maa, znak da je službeni Peking zatoplio odnos prema tom sektoru nakon što je regulatorno stiskanje u protekle četiri godine otupjelo apetit investitora i dovelo do značajnih otpuštanja.
Taj je sastanak protumačen i kao posljedica zabrinutosti političkog vodstva sporijim gospodarskim rastom i američkim naporima da ograniči tehnološki razvoj u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu.
“To je bio jasan signal poslovnoj zajednici da reinvestira i krene u zapošljavanje ljudi. Stoga mislim da smo dotakli dno i sada kreće zaokret”, ustvrdio je Tsai na investicijskom skupu u Hong Kongu.
Kineski gospodarski rast je usporio zadnjih godina dosta pogođen dužničkom krizom u sektoru nekretnina, a sve je to dovelo do nesigurnosti poslova, velike nezaposlenosti među mladima i manjka potrošačkog optimizma.
“Kada krenete zapošljavati, to ljudima daje sigurnost i rast prihoda jer se poslovni optimizam prelijeva u potrošački optimizam”, poručio je Tsai.
Tvrtke poput Alibabe ključne su za otvaranje poslova za 13 milijuna kineskih studenata koji diplomiraju svake godine. Otprilike četvrtina tih studenata želi poslove u IT sektoru, odnosno područjima vezanim za internet.
Po riječima Guo Shan, partnerice u tvrtki za analizu tržišta Hutong Research, uspjeh start-up tvrtke DeepSeek također je udahnuo perspektivu kineskom tehnološkom sektoru.
Tsai kaže da Alibaba puno ulaže u umjetnu inteligenciju, no da je jako iznenađen brojkama koje se najavljuju u SAD-u.
“Govori se o nekih 500 milijardi dolara, no ja ne smatram da su takvi iznosi potrebni. Mislim da se investira više no što potražnja kakvu danas vidimo nalaže”, ocijenio je Tsai.
Alibaba planira uložiti nešto malo više od 50 milijardi dolara u računarstvo u oblaku i umjetnu inteligenciju u iduće tri godine.
Pročitajte još:
Dodaje da je zabrinjavajuće kada se govori o izgradnji podatkovnih centara na temelju špekulacija u čemu vidi “početak neke vrste mjehura”.
Tehnološki indeks Hang Seng na burzi u Hong Kongu, povećao je ove godine vrijednost za 24 posto, posebice potaknut uspjehom DeepSeeka i sastankom Xi Jinpinga sa čelnicima tehnoloških tvrtki, navodi Reuters.
Jedan odgovor
AI se prebrzo širi