Projekti modernizacije energetskog sektora u devet država članica Europske unije dobit će ukupno 3,66 milijardi eura iz Modernizacijskog fonda, što predstavlja dosad najveću pojedinačnu isplatu, priopćila je Europska komisija.
Ovaj mehanizam financira se prihodima od sustava trgovanja emisijama CO2 (EU ETS). Odabrani projekti obuhvaćaju obnovljive izvore energije, modernizaciju elektroenergetske mreže, skladištenje energije te povećanje energetske učinkovitosti.
Najveći iznos, 1,33 milijarde eura, dodijeljen je Poljskoj, a slijede Češka s 1,05 milijardi eura i Rumunjska sa 712,3 milijuna eura. Mađarska će primiti 181,3 milijuna eura, Hrvatska 170 milijuna, a Grčka 113,6 milijuna eura. Preostala sredstva idu Latviji (40 milijuna eura), Litvi (37 milijuna) i Sloveniji (19,7 milijuna eura).
U Hrvatskoj će 80 milijuna eura biti uloženo u proizvodnju i korištenje toplinske energije iz obnovljivih izvora te povećanje energetske učinkovitosti u sustavima grijanja i hlađenja. Ostatak sredstava bit će usmjeren u razvoj prijevoza bez emisija stakleničkih plinova.
U Sloveniji će sredstva biti iskorištena za integraciju obnovljivih izvora kroz modernizaciju i razvoj prijenosne i distributivne elektroenergetske mreže.
Grčka, koja je korisnica Modernizacijskog fonda od siječnja 2024., planira zamijeniti gradske autobuse na dizelski pogon električnima, unaprijediti energetsku učinkovitost javnih bazena te prijeći na obnovljive izvore u sustavima grijanja i hlađenja u plasteničkoj proizvodnji, prenosi Balkan Green News.
U Rumunjskoj će se sredstva koristiti za povećanje energetske učinkovitosti objekata obuhvaćenih EU ETS-om, podršku mehanizmu poticaja kroz ugovore o razlici (CfD) za kopnene vjetroelektrane i solarne elektrane, kao i za financiranje instalacije solarnih i vjetroelektrana za vlastite potrebe u poljoprivrednom, prehrambenom i javnom sektoru.
Među odabranim projektima nalaze se i ulaganja u kapacitete za skladištenje obnovljive električne energije u Češkoj, veliki skladišni sustavi u Litvi, kao i program poboljšanja kvalitete zraka u Poljskoj kroz povećanje energetske učinkovitosti i zamjenu izvora topline u obiteljskim kućama.
„Ovi će projekti smanjiti emisije stakleničkih plinova u energetici, industriji i prometu, povećati energetsku učinkovitost te pomoći zemljama korisnicama u ispunjavanju klimatskih i energetskih ciljeva“, priopćila je Komisija.
Pročitajte još:
Prema riječima Terese Ribere, izvršne potpredsjednice Europske komisije za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju, projekti će također pridonijeti poboljšanju svakodnevnog života građana kroz smanjenje računa, unapređenje javnih usluga, otvaranje radnih mjesta i osiguranje pravedne energetske tranzicije.
S ovom najnovijom rundom financiranja, ukupne isplate iz Modernizacijskog fonda od siječnja 2021. dosegnule su 19,1 milijardu eura. Mehanizam se financira prihodima od dražbi emisijskih jedinica u okviru EU ETS-a.