Žito Grupa iz Čepina planira u iduće tri godine investicijski ciklus vrijedan 105 milijuna eura nakon što je u zadnjih devet godina u poslovanje u Slavoniji uložila 200 milijuna eura, objavila je ta tvrtka koja ove godine obilježava 35 godina poslovanja.
Predsjednik uprave Marko Pipunić je tom prigodom rekao kako je tvrtka narasla do 1.200 zaposlenih, a prošle godine prihodi su im iznosili 335 milijuna eura.
Prema podacima CompanyWalla, u 2023. prihodi su bili 326,5 milijuna eura, a dobit 39 milijuna eura.
Pipunić je podsjetio da je prvu greenfield investiciju Žito imalo 1994. godine, a od tada se, uz greenfield, širi akvizicijama od privatnika ili kupnjom tvrtki u stečaju.
Prije osam godina tvrtka je krenula s proizvodnjom pršuta u Slavoniji i Pipunić kaže da je njihov pršut najprodavaniji na policama hrvatskih trgovina.
“Svijet je velik, nijedno područje nije unaprijed predodređeno da bude za nešto. Tako je promijenjena i slika Slavonije da nismo više samo ‘fiš, čobanac i komarac’, nego da imamo proizvode koji se mogu nositi u rangu sa svjetskom kvalitetom”, prenosi Hina njegove riječi.
Žito Grupa se bavi ratarstvom, stočarstvom, industrijom i trgovinom, a od prošle godine tvrtka je zakoračila i u turističku djelatnost otvaranjem hotela Materra u Čepinu.
Upravljanjem sa 17.800 hektara obradivih površina Žito Grupa spada u jednog od najvećih obrađivača poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj. Njezinih tri tisuće kooperanata obrađuje dodatnih 60 tisuća hektara.
U Hrvatskoj je najveći proizvođač jaja te drugi najveći proizvođač svinja, a također predvodi i u preradi uljarica.
Investicije se planiraju u svim poslovnim segmentima.
“Među planiranim projektima su ulaganja u projekte navodnjavanja ratarskih površina, mehanizaciju, izgradnju nove tvornice stočne hrane, rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih svinjogojskih farmi, ulaganja u visoke standarde dobrobiti životinja, obnovljive izvore energije (solarne panele i baterijske sustave), povećanje proizvodnih kapaciteta u mesnoj industriji i proizvodnji ulja te širenje silosnih kapaciteta”, navode iz Žito Grupe.
Pipunić je kazao da je tvrtka spremna financijski i infrastrukturno za moguće akvizicije. Dodao je da je i dalje aktualna ideja izlaska na burzu koja je živa još od 2017. godine.
“Ideja postoji i vjerujem da će se realizirati, nadam se što je prije moguće”, ustvrdio je.
U prošloj godini operativni profit (EBITDA) je rastao 7,5 posto na 66,3 milijuna eura.
Pročitajte još:
Trećina prihoda je ostvarena na inozemnim tržištima koja uključuju Mađarsku, Italiju, Austriju, Srbiju, Slovačku, Kosovo i Njemačku.
U prihodima od 335 milijuna eura prošle godine ratarstvo je sudjelovalo s 10 posto, stočarstvo s 28 posto, industrija s 35 posto, trgovina i kooperanti s 23 posto, a ostatak se vodi u kategoriji ostali prihodi.