Zbog zabrinutosti oko proizvodnje u SAD-u cijene nafte rastu

Freepik.com
Naftna bušotina, Foto: Freepik.com

Cijene nafte nastavile su rasti zbog zabrinutosti oko proizvodnje u SAD-u nakon uragana Francine i očekivanja manjih zaliha sirove nafte u SAD-u.

Terminski ugovori sirove nafte Brent za studeni porasli su za 34 centa, ili 0,5 posto, na 73,09 dolara po barelu. Terminski ugovori američke sirove nafte za listopad porasli su za 49 centi, ili 0,7 posto, na 70,58 dolara po barelu.

Oba su ugovora porasla u prethodnoj sesiji jer je utjecaj uragana Francine na proizvodnju u američkom Meksičkom zaljevu otklonio zabrinutost zbog kineske potražnje uoči ovotjedne odluke američke Federalne rezerve o smanjenju kamatnih stopa, što bi se trebalo pokazati pozitivnim za raspoloženje ulagača u naftu.

Više od 12 posto proizvodnje sirove nafte i 16 posto proizvodnje prirodnog plina u američkom Meksičkom zaljevu prestalo je s radom, prema američkom Uredu za sigurnost i zaštitu okoliša (BSEE).

Očekuje se da će Fed započeti svoj ciklus smanjenja kamatnih stopa u srijedu, s terminskim ugovorima Fed fondova koji pokazuju da tržišta sada procjenjuju za 69 posto da će središnja banka smanjiti stope za 50 baznih bodova.

“Rastuća očekivanja velikog smanjenja stope potaknula su raspoloženje ulagača”, rekli su analitičari ANZ-a, dodajući da su trenutačni prekidi u opskrbi također poduprli tržišta nafte.

Niža kamatna stopa smanjit će troškove zaduživanja i potencijalno može povećati potražnju za naftom podupiranjem gospodarskog rasta. Ulagači također promatraju očekivani pad američkih zaliha sirove nafte, koje su vjerojatno pale za oko 200.000 barela u tjednu do 13. rujna, piše Reuters.

Ipak, niži rast potražnje od očekivanog u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte, ograničio je rast cijena. Proizvodnja nafte u kineskim rafinerijama pala je peti mjesec zaredom u kolovozu zbog pada potražnje za gorivom i slabih izvoznih marži, pokazali su vladini podaci.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari