Zbog rizika za opskrbu, cijene nafte blizu tromjesečnog maksimuma

Stockcake.com
Radnici na naftnoj platformi, Foto: Stockcake.com

Cijene nafte u srijedu bilježe rast zbog zabrinutosti oko opskrbe, a oba ugovora dosegnula su najvišu razinu u tri tjedna tijekom prethodne sesije trgovanja. Odluka SAD koja se odnosi na ograničenje izvoza venezuelanske i iranske nafte utjecala je na rast cijena kao i veće smanjenje od očekivanog američkih zaliha sirove nafte.

Terminski ugovori nafte Brent skuplji su za 15 centi i iznose 73,22 američka dolara (67,36 eura) po barelu, dok su ugovori američke sirove nafte West Texas Intermediate (WTI) veći za 16 centi te iznose 69,16 dolara (63,62 eura) po barelu.

„Cijene sirove nafte zadržavaju uzlazni trend nakon Trumpovih sankcija na venezuelansku naftu, što povećava zabrinutost oko opskrbe“, napisala je Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Nova, u srijedu u komentaru tržišta za Reuters.

U ponedjeljak je Trump potpisao izvršnu naredbu kojom je ovlastio svoju administraciju da uvede opću carinu od 25 posto na uvoz iz bilo koje zemlje koja kupuje venezuelansku sirovu naftu i tekuća goriva, koristeći se Zakonom o međunarodnim ekonomskim ovlastima za hitne slučajeve iz 1977. godine.

Nafta je glavni izvozni proizvod Venezuele, a Kina, koja je već meta američkih carina na uvoz, njezin je najveći kupac. Trgovina venezuelanskom naftom s Kinom, njezinim najvećim kupcem, zaustavljena je u utorak, jer su kineski trgovci i rafinerije čekali da vide kako će se naredba provoditi i hoće li Peking izdati upute za obustavu kupovine.

Washington je prošlog tjedna također uveo novi krug sankcija na iransku prodaju nafte, ciljajući entitete, uključujući Shouguang Luqing Petrochemical, neovisnu rafineriju u istočnoj kineskoj provinciji Shandong, kao i brodove koji su opskrbljivali takve pogone naftom. Kina je najveći kupac iranske sirove nafte.

Cijene su dodatno podržane podacima Američkog instituta za naftu (API), koji su pokazali da su američke zalihe sirove nafte prošlog tjedna pale za 4,6 milijuna barela, što ukazuje na zdravu potražnju za gorivom u najvećem svjetskom gospodarstvu. Analitičari koje je anketirao Reuters očekivali su pad od milijun barela.

„Rast cijena nafte vjerojatno je privremen, budući da bi potencijalno usporavanje gospodarstva zbog Trumpovih carina moglo ograničiti daljnje dobitke“, rekla je Sachdeva iz Phillip Nova.

Unatoč prijetnjama opskrbi, vodeće svjetske trgovačke kuće za robu očekuju dobro opskrbljeno tržište nafte ove godine i slabe cijene, pri čemu ostaju zabrinutosti oko rasta globalne potražnje.

Dodatno ograničavajući rast cijena nafte, SAD je postigao dogovore s Ukrajinom i Rusijom o pauziranju napada na moru i protiv energetskih ciljeva, pri čemu je Washington pristao nastojati ukinuti neke sankcije protiv Moskve.

Kijev i Moskva izjavili su da će se osloniti na Washington za provedbu sporazuma, dok su istovremeno izrazili skepticizam oko toga hoće li se druga strana pridržavati dogovora.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari