Cijene nafte u petak su se zadržale stabilnima te su na putu drugog uzastopnog tjednog porasta, potaknute ublažavanjem trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine. Ipak, potencijalni povratak iranske nafte na tržište ograničava daljnji rast cijena.
Terminski ugovori za Brent naftu jeftiniji su za cent i iznose 64,52 američka dolara (59,53 eura) po barelu. Američka WTI nafta skuplja je za dva centa te se njom trguje po cijeni od 61,64 dolara (56,87 eura).
Oba ugovora prethodnog dana pala su više od dva posto zbog rasprodaje izazvane sve većom vjerojatnošću sklapanja nuklearnog sporazuma s Iranom. Predsjednik Donald Trump izjavio je da su SAD blizu postizanja sporazuma s Iranom, pri čemu je Teheran “donekle” pristao na njegove uvjete. No, izvor upoznat s pregovorima tvrdi kako još uvijek postoje pitanja koja treba riješiti.
Analitičari ING-a u bilješci za Reuters su napisali da bi eventualni sporazum kojim bi se ukinule sankcije smanjio rizik od poremećaja u opskrbi, omogućujući Iranu da poveća proizvodnju i pronađe više kupaca za svoju naftu. To bi moglo rezultirati dodatnom opskrbom od oko 400.000 barela dnevno.
Unatoč mogućem pritisku s opskrbne strane, Brent i WTI su ovaj tjedan porasli za oko jedan posto, potaknuti skokom ranije u tjednu. Pozitivni sentiment ojačao je nakon što su SAD i Kina — dva najveća svjetska potrošača i gospodarstva — dogovorili pauzu od 90 dana u trgovinskom ratu, tijekom koje bi obje strane znatno smanjile carine. Uzajamne carine između Kine i SAD-a izazivale su strah od snažnog usporavanja globalnog rasta i potražnje za naftom.
Analitičari BMI-ja, podružnice Fitch Solutionsa, zadržali su svoje procjene da će Brent u prosjeku iznositi 68 dolara (62,78 eura) po barelu u 2025., a 71 dolar (65,58 eura) u 2026., što je smanjenje u odnosu na prosječnih 80 dolara (73,84 eura) u 2024. godini, uz napomenu da trgovinska nesigurnost ograničava izglede za veći rast cijena.
„Iako 90-dnevno razdoblje smirivanja napetosti otvara vrata za daljnji napredak u smanjenju trgovinskih barijera, dugoročna neizvjesnost trgovinske politike ograničit će potencijalni rast cijena“, naveli su u izvješću.
Dodatnu zabrinutost na tržištu izazvala je i očekivana prekomjerna ponuda. Međunarodna agencija za energiju (IEA) u četvrtak je povećala svoju prognozu globalnog rasta ponude u 2025. za 380.000 barela dnevno, jer Saudijska Arabija i drugi članovi OPEC+ grupe postupno ukidaju rezove u proizvodnji.
Pročitajte još:
IEA je također predvidjela višak ponude za iduću godinu, unatoč manjoj korekciji naviše svoje prognoze globalne potražnje za 2025. za 20.000 barela dnevno. Ulagači pomno prate i moguće znakove smanjenja kamatnih stopa američke središnje banke (Fed), što bi moglo dodatno poduprijeti gospodarstvo i potražnju za naftom.
Ranije ovog tjedna, podaci američke Uprave za energetske informacije pokazali su veći rast zaliha sirove nafte od očekivanog, što je povećalo zabrinutost oko potražnje u najvećem svjetskom potrošaču nafte.
Jedan odgovor
Trebalo bi smanjivati cijene svega pa čak i toga!!!!!