Zbog kršenja ZNTP-a izrečene kazne u iznosu od 1,2 milijuna eura

Pixabay.com
Euro, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi (ZNTP) u lancu opskrbe hranom donio je niz pozitivnih promjena, ali se propisi i dalje krše zbog čega su do sada izrečene kazne od 1,2 milijuna eura, rečeno je na konferenciji Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) i osječkog Pravnog fakulteta.

Predsjednica Vijeća AZTN-a Mirta Kapular rekla je kako je zakon od početka primjene u 2018. godini donio pozitivne promjene u obrascima poslovanja između kupaca i dobavljača prehrambenih proizvoda, veću pravnu sigurnost i uvođenje financijske discipline u poštivanju propisanih uvjeta poslovanja.

Upozorava ipak kako se najčešće nepoštene trgovačke prakse u Hrvatskoj još uvijek odnose na rokove plaćanja, odnosno plaćanje u roku duljem od 30 dana za kvarljive prehrambene proizvode i 60 dana za ostale proizvode kao i nedovoljno određena mjesta isporuke proizvoda. Kaže da je AZTN do sada donio 28 rješenja kojima su utvrđene nepoštene trgovačke prakse, u 47 dovršenih upravnih postupaka.

Do sada su zbog kršenja ZNTP-a izrečene kazne u iznosu od 1,2 milijuna eura, prenosi Hina. Samo jedno rješenje nam je u žalbenom postupku na Visokom upravnom sudu, inače su Upravni sudovi do sada potvrđivali sva druga naša rješenja, rekla je Kapular. Potvrdila je kako je trgovački lanac Studenac kažnjen sa 132.000 eura, jer je Agencija utvrdila nekoliko nepoštenih trgovačkih praksi, poput nepoštivanja ugovornih odredbi obveznog sadržaja u određivanju cijena te rokova plaćanja.

Najveća do sada izrečena kazna bila je trgovačkom lancu Spar od 172.000 eura, ali smisao provedbe zakona nije samo kažnjavanje, nego edukacija i odvraćanje od kršenja propisa te uspostava poštenih trgovačkih praksi, kojima se štite sudionici u lancu opskrbe hranom, poručila je Kapular.

Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber kazala je kako se HUP kontinuirano zalaže za poštenu trgovačku praksu i za tržišne uvjete u cijelom gospodarstvu, sa što manje intervencionizma, a što više tržišnih mehanizama. Poslodavci su, kaže Weber, svjesni kako je važno da pravila tržišnog natjecanja budu korektivna i podržavaju zdravu tržišnu utakmicu, ali važno je da ne blokiranju poslovne procese.

“Ne samo u Hrvatskoj, nego i na globalnoj razini svjedočimo rastućem intervencionizmu, što narušava tržišno natjecanje i djeluje suprotno najboljim praksama toga natjecanja. Zadnjih godina svjedočili smo potezima za koje smatramo da bitno narušavaju tržišno natjecanje, posebno Zakon o trgovini i regulacija rada nedjeljom, zbog čega smo tražili ocjenu ustavnosti”, istaknula je Weber.

Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mladen Jakopović podsjeća kako su donošenje ZNTP-a potaknuli upravo poljoprivrednici, jer postoji u više europskih zemalja i pridonosi balansiranju dijela tržišta, koji do sada nije bio dovoljno reguliran. HPK, prema njegovim riječima, inzistira na donošenju takve direktive i na europskoj razini, kako bi se uravnotežila neujednačena praksa u ostalima članicama EU, jer dosta nepoštenih trgovačkih praksi dolazi iz drugih zemalja.

“Smatramo kako bi takva europska direktiva olakšala proces u trgovini hranom, al i ostalim poljoprivrednim proizvodima”, ocijenio je Jakopović.

U sklopu konferencije održat će se dvije panel rasprave: o doprinosu Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom i praktičnim primjerima nepoštenih trgovačkih praksi.

2 Odgovora

  1. Teško će se bilo kakvo kršenje iskorijeniti kod nas da dođemo na europsku razinu, vrijedi pokušati

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari